תפקידו של עורך דין

תפקידו של עורך דין במערכת האזרחית

אחד מהמקצעות הנחשבים ביותר במדינת ישראל וגם בעולם, הוא עריכת דין. מדובר במקצוע שכולל בתוכו המון הביטים, הוא מחייב לרכוש השכלה משפטית, מעבר להשכלה המשפטית מחויב אותו אדם גם לעבור הכשרה נוספת של התמחות, מה שאומר שבכדי לעסוק בעריכת דין יש לעבור מסלול הכשרה מורכב וארוך, החל מרגע התחלת הלימודים ועד מעבר של מבחני הלשכה וקבלת הרישיון לעסוק בעריכת דין.

הפעם נעסוק במה הוא תפקידו של עורך דין במערכת האזרחית, מהן הדרישות בהן צריך לעמוד עם תום הלימודים האקדמיים ועל תחומי ההתמחות הקיימים.

לימודי משפטים במוסדות האקדמיים ושלב ההתמחות

רגע לפני שכל אחד רוצה להפוך להיות עורך דין פלילי (או כל סוג אחר של התמחות), יש לסיים תקופת לימודים של שלוש וחצי שנים.
אם כי מהצד נראה שמדובר על משימה פשוטה מאוד, במיוחד במציאות של היום שקיימות לא מעט מכללות עם תנאי סף לקבלה מאוד נוחים.
למרות תנאי הסף לקבלה ללימודים, בסופו של התהליך צפוי הסטודנט לעבור את מבחן ההסמכה של לשכת עורכי הדין.

בחרתם ללמוד משפטים, רק באוניברסיטה

אם בחרתם להתחיל ללמוד משפטים, ראשית יש לציין כי מומלץ ללמוד רק באוניברסיטה מוכרת ולא במכללות, חשוב לציין כי אין כאן הכללה הוא הבעת דעה שמא עורכי דין הלמדו במכללות יהיו פחות מוכשרים או טובים, אלא רק מכמה סיבות שנציג לפניכם.

  • גובה שכר הלימוד : במכללות גובה שכר הלימוד השנתי יעמוד על למעלה מ 30 אלף שקלים בשנה, מה שאומר שעד סוף הלימודים אתם תמצאו את עצמכם משלמים סכום של כ – 100 אלף ₪.
    מצד שני באוניברסיטה שכר הלימוד עומד על 11 אלף שקלים, בנוסף במהלך לימודים באוניברסיטה תוכלו גם לזכות במלגות שונות שיעזרו לכם במימון שכר הלימוד.
  • יוקרת התואר – רמת הלימודים באוניברסיטה באופן חד משמעי היא הרבה יותר גבוה, מה שאומר שתוכלו להגיע הרבה יותר מוכנים למבחני ההסמכה.
    בכדי להתקבל לביצוע הסטאז’ סטודנטים המגיעים עם תואר מאוניברסיטה מקבלים יחס מועדף.

לאחר סיום הלימודים, יהיה עליכם לעבור ולהתחיל התמחות בתחום בו תרצו לעסוק עם סיום הלימודים, באם בחרתם להיות עורך דין פלילי יהיה לכם לעבור הכשרה בת שנתיים במשרד עורכי דין.

תפקידו של עורך דין – בחירת תחום התמחות

לאחר תקופה בלימודים, שהסטודנט מתקדם בלימודים הוא בוחר להתרכז בתחום התמחות ספציפי, מה שמחזק את העובדה שיש חשיבות רבה לעורך דין מומחה בתחום, בין אם מדובר על תחום הפלילים בתוכו ישנם עוד המון התמחויות.

לדוגמה : עורך דין פלילי שעוסק בתחומי התמחות הפליליים, בתוך ההתמחות הפלילית ישנם עוד המון התמחויות משנה הדורשות הבנה עמוקה ונרחבת בתחום, כלומר עורך דין פלילי מומחה לטיפול בעבירות מין, עבירות סמים, רשלנות רפואית ועוד.

ניתן לציין כי עורכי הדין המפורסמים ביותר הם עורכי דין פליליים, הסיבה לכך כי רוב המקרים הפליליים זוכים לפרסום רב בערוצי התקשורת ועורכי הדין המייצגים מתראיינים עונים בשמו של הלקוח לכתבים.

לעסוק בערכית דין הוא בחירה באחד המקצועות הקשים, רכישת המקצוע אורכת זמן רב, היא מצריכה השקעת זמן ניכרת וכמובן התחרות גדלה באופן משמעותי, מכיוון ומדובר על מקצוע בעל מעמד, קיימת האפשרות להשתלב בלימודים במכללות מה שמוציא לשוק אלפי עורכי דין בכל שנה, כמות עורכי הדין היא גבוה במיוחד, על לקוח בכל תחום קיימים עשרות עורכי דין שישמחו לייצג אותו.

Call Now Button