פסיכולוג עבירות מין

שלבי חקירה בעבירות מין

שלבי חקירה בעבירות מין שונות מחיקרות רגילות הסיבה העיקרית לכך היא איסוף העדויות, קורנות רבים שחוו עבירות מין מתקשים לתת עדות מהסיבה שהמקרה קשה וכואב מאוד עבורם, לכן שלבי חקירה בעבירות מין עובדים בשיטה שונה לאיסוף העדויות.

פרט חשוב נוסף שמקשה על חקירת עבירות מין הוא שלא קיימים ממצאים נוספים מכיוון ועבירות אלו מבוצעות בדרך כלל במקומות מוצנעים שאינם חשופים לעיניהים של אנשים נוספים.

על פי המרכז הלאומי לאלימות מינית, שכיחות העבירות המיניות בדיווח עצמי גדלה. מ -1.4 קורבנות לאלף אנשים בגיל 12 בשנת 2017, הוא הגיע ל -2.7 בשנת 2018, וזה מדאיג.

הסקר, שנערך על ידי המרכז הלאומי לאלימות מינית, העלה כי קיימים עבירות מין רבות ומספר העבירות האלו רק עולה, ישנם מגוון עבירות מין הכל מפדפוליה ברשת ועד לעבירות בין מסגרות הלימוד השונות.

מה שמפתיע הוא שהייתה ירידה בדיווחים על אונס ותקיפה מינית למשטרה. בעוד שכ- 40% מעבירות המין דווחו בשנת 2017, רק 25% דווחו בשנת 2018. יש המפרשים זאת בשל העלייה בשימוש באמצעים טכנולוגים על ידי עברייני מין.

השימוש של עברייני מין באמצעים טכנולוגיים גם הוא משנה מאוד שלבי החקירה המסורתיים אותם הכירו החוקרים עד היום, דבר שגרם לכך שישנה מחלקה מיוחדת שתפקידה הוא חקירת עבריינים המבצעים עבירות דרך המרשתת.

עכשיו, איך המשטרה חוקרת מקרים הקשורים למינית בישראל? למרות שזה משתנה במדינות, אלה השלבים הנפוצים ביותר של חקירה בעבירות מין:

גילוי ראשוני וזמן תגובה מהיר

לפני שהחקירה מתקיימת, על המשטרה לגלות כי אירע פשע שקשור לעבירה מינית, או שהקורבן צריך להבין שעבירת מין אירעה במקרה כדי להודיע ​​על התוקף.

ברוב המקרים, המשטרה מקבלת הודעה על ידי הקורבן. ואז צוות קצינים נשלח לזירת הפשע מיד. במקרה של עבירות אונס ניתן יהיה למצוא ממצאי DNA שאליהם החוקרים ממהרים להגיע, יחד עם זאת קיים חשש שמא העבריין ינסה לשבש את הראיות הנמצאות בשטח.

חקירה ראשונית ויסודית

לאחר שגילתה את העבירה המינית, המשטרה מנהלת בדרך כלל את החקירה הראשונית. מה שהקצינים החוקרים עושים זה שהם עוצרים את האשמים, במיוחד אם הם נוכחים וידועים. לאחר מכן, הם מתחילים לאתר ולראיין עדים ככל האפשר. הם גם מנסים לאסוף ולשמר כל עדות שעשויה לשמש בעתיד.

חקירת מעקב

מה קורה כאשר העבריין לא נעצר במהלך החקירה המקדמית? המשטרה עשויה לבצע חקירת המשך.

מבוצע על ידי בלש ואנשי מקצוע מוסמכים אחרים, כל חקירת מעקב עשויה לכלול פעילויות חקירה נחוצות אחרות.

סגירת חקירה

פעולות החקירה יופסקו אם יבוצע מעצר, אין לידים זמינים, או שהקורבן יחליט לבטל את החקירה.

כאשר מבוצע מעצר, הפרקליטות משתלטת על התיק. הבלש יעזור לתובע להכין את התיק לעיבוד עתידי. אך שלב זה משתנה בהתאם לנסיבות.

דברים אחרים לעשות כשאתה חווה תקיפה מינית

מלבד התקשרות למשטרה, צרו קשר עם בן משפחה, חבר קרוב או קרוב משפחה. אם נפגעת קשה פנה לטיפול רפואי מיידי.

ניתן לפנות אל עורך דין פלילי שמייצג לא רק את החשודים במעשה, אלא לבחור סנגור המלווה את הקורבן, זאת בכדי להביא למיצוי הצדק ככל שניתן.

כל עבירה מינית היא טראומטית על הקורבנות, אז התייעץ עם מומחה ייעוץ להחלמתך המהירה. זכרו שאתם לא לבד. יש אנשים שיכולים לתת לך יד. כמו כן, אל תפחדו לדבר.

זמין 24/7