שינוי עילת סגירת תיק

שינוי עילת סגירת תיק

אחד המקרים בהם עוסק משרדינו לא פעם, הוא שינוי עילת סגירת תיק פליל במשטרה, זאת במטרה לשמור על חייו הנורמטיביים של אדם, להחזירו למסלול ולא להשחיר את המשך דרכו בחיים האזרחיים התקינים.

דניאל (שם בדוי, השם המקורי שמור במערכת) הוא חייל משוחרר, לאחר שחרורו עבד אצל מעסיק, במהלך עבודתו היה שותף לעבירה יחד עם עובד נוסף באותו מקום ונהגו לגנוב מהמעסיק, יתר על כן גם נהגו לדווח שעות עבודה שקריות.
עבריה זאת מסכנת את דניאל, חייל קרבי מיחידה מובחרת שכל עתידו לפניו, ברישום של תיק פלילי במשטרה שיכול להכתים את עתידו.

בעזרת ייעוץ וליווי של עורך דין פלילי בעל ניסיון, אפשר יהיה לסגור את התיק בעינינו של דניאל ולהימנע מכתב אישום, להביא לסגירת התיק בעילת “חוסר אשמה”.

התיק סוגר – הרישום לא

יש נטייה לחשוב שעבירות פליליות הן אלו המיוחסת רק לאנשים בעלי עבר עברייני, לארגוני פשע או לאנשים שאלו הם אורח חייהם.
אבל המציאות היא שונה, מרבית מאזרחי מדינית ישראל מצאו עצמם בחדר החקירות במשטרה, החל מחקירות בעבירות תנועה, שאלו גם הובילו להסתרת מידע וגרמו להמשך של התיק עד לרמת עבריינות פלילית.
גם אם קיימים לא מעט מקרים, בהם התיק הפלילי נסגר מחוסר עניין לציבור, חוסר ראיות או עילה אחרת.
עדיין המציאות היא כזאת שרבים מהאזרחים במדינה מוצאים עצמם מועדים פעם בחייהם, מה שמוביל אותם אל חדר החקירות ואפילו למעצר.

במקרים בהם התיק נסגר לאחר החקירה ולא הועבר להעמדה לדין, יכול אותו אדם לנשום לרווחה, אך אין זה אומר שהרישום וההליך אינם מופעים.
מקרים מסוג אלו מקשים על אנשים לקבל תעודת יושר מהמשטרה, שתדעוה מסוג זה נדרשת בהמון מקצועות בהם ירצה לעסוק אותו אדם.
בנוסף, באם יהיה מצב בו האדם צריך להתמודד עם גופים ממשלתיים בעתידו, הוא יתקשה הרבה יותר להציג עצמו כנקי כפיים ולהראות עצמו כטהור וללא עבר פלילי.

רישום פלילי פוגע בשמו הטוב של האדם, בפוטנציאל התעסוקה שלו מכאן יש לדרוש כי סגירת עילת התיק נגדו תהיה חוסר אשמה, יש נטייה להאמין כי גם סגירה מחוסר אשמה תימחק מרישומו של האדם, אין זה תמיד נכון, יש מספר אלמנטים שנדרשים בכדי שתהיה מחיקת הרישום.

עילות סגירות תיק הקיימות

העילה בגינה נסגר תיק החקירה מלמדת מהו דעתה של התביעה, עד כמה מבוססות הראיות נגדו.
באם לא נמצאו ראיות מספקות יכולה התביעה להימנע מהגשת כתב האישום וסגירת התיק מחוסר ראיות, כאן נעמוד על העילות הקיימות לסגירת תיק. (מעבר לעילת חוסר אשמה).

חוסר ראיות

במהלך החקירה נאספו ראיות נגד חשוב מסוים, אך לא קיימות ראיות ממשיות שיכולות לבסס חשד כלפי אותו אדם מעבר לכל ספק סביר.

נסיבות לא מתאימות להעמדה לדין

ידוע בעיקר כ”חוסר עניין לציבור”, זהו מצב בו החשדות לא חמורים, יתר על משאבי התביעה מוגבלים (מה שמצד נראה כבדר מאוד מהותי בחברה מתוקנת, שמערכת התביעה בעלת משאבים מוגבלים גם במקרים קשים) אלו גורמים להפסקת ההליך הפלילי ומובילים לסגירת התיק.

הסדר מותנה

הגעה להסדר עם התביעה, בגינה לא יועמד האדם לדין פלילי, יחויב האדם בתשלום קנס לקופת המדינה, ומצד השני מתחייבת התביעה שלא להגיש כתב אישום.

חוסר אשמה

כאשר במהלך החקירה שבוצעה נמצא שהאדם אינו אשם כלל, הצליחה החקירה להוביל לכיוון אחר והשגת ראיות אשר מנקות את אותו אדם מעוול, עילה זאת תוביל למחיקת הרישום הפלילי לחלוטין.
זאת כי נמצא שהאדם הוא חף מפשע, אין כל סיבה אחרת להעמידו לדין או לבצע משהו שעלול לפגוע במהימנותו או בעתידו.

כל תיק שנסגר במשטרה שלא מחוסר אשמה, יכול גוף ממשלתי לגשת אליו, לראות ולעיין בפרטי החקירה, גופים שיכולים לראות תיקים אלו הם : צה”ל, השב”כ, נציבות שירות בתי הסוהר ועוד.
מכאן עילת הסגירה הרצויה בכל מצב היא עילת חוסר אשמה בכדי לשמור על עתידו של אותו אדם לעסוק בעיסוקים שיכולים לשפר את עתידו.

כיצד ניתן לשנות את עילת סגירת התיק?

ההחלטה על עילת סגירת התיק היא בידי התביעה, אך ניתן בהחלט להפוך ולשנות את עילת הסגירה, בכדי לבצע זאת יש להגיש בתוך 30 ימים מרגע קבלת סיבת הסגירה, בקשה לשינוי עילת סגירת תיק.

בהגשת הבקשה יש להשפיע על דעת התביעה כי תשנה את עילת הסגירה ל”חוסר אשמה”, יש להציג ראיות או עדויות סותרות לאלו הנמצאות בתיק, לפרט את הנזק שיכול להיגרם לאותו חשוד באם לא תשונה עילת הסגירה, להסביר בפרטים על הנזק התדמיתי שייגרם לו, וכל הסבר ונימוק נוסף שישנה את החלטת התביעה לשינוי עילת הסגירה.

בכדי לבצע את מלאכה זאת, חשוב מאוד לבחור עו”ד פלילי שינסח עבורכם את המכתב, זאת מכיוון והוא מבין את שיקולי התביעה, הוא מכיר ויודע בדיוק מה נכון לנסח ואיך לגרום לשינוי עילת סגירת התיק.

Call Now Button