שימוש בשיטות מסורתיות בחקירת משטרה

שימוש בשיטות מסורתיות בחקירת משטרה

אם עד היום שימוש בשיטות מסורתיות בחקירת משטרה היה נחשב כחלק מארגז כלים שהמשטרה כלל לא יכולה להשתמש בו לצורך חקרית תיק פלילי, היום, למרות הטכנולוגיה המתקדמת אנו עדים לכך כי רק בזכות שילוב של טכניקות מסורתיות יכולה באמת המשטרה להצליח לפענח פשעים פליליים מורכבים.יחד עם זאת, המשטרה מבצצעת שימוש בטכנולוגיה בחקירת משטרה, בזכות שילוב אמצעים וכלים, פתרון החקירה, הבאת העדויות והראיות הופכת להיות יותר מהירה ויעילה ומתאימה לחיים המודרניים.

חקירת משטרה חיונית לפיתרון תיק. למרות היכולת של המון פושעים להצליח ולהסוות את מעשיהם, עדיין צריכה המשטרה לנקוט מגוון שיטות חקירה לבצע את עבודתה, להקנות תחושה של בטחון לתושבים, לשמור על הסדר ולמנוע ולסכל פעולות בתחום הפלילי והבטחוני.ישנן שיטות מסורתיות הנהוגות בחקירת המשטרה. אסטרטגיות אלה הינן יוזמות, אשר יכולות לעזור להביא לתוצאות הטובות ביותר מחקירת המשטרה.

פַּטרוֹל

סיור נחשב כעמוד השדרה של תפקיד המשטרה. בשיטה זו המשטרה עורכת מעגלים באזור הספציפי, המכונה "פעימה". לפני כן בעבר הרחוק הסיור נעשה באמצעות סיור סוסים. הודות להתקדמות הטכנולוגיה, כיום נעשה שימוש נפוץ בסיור רכבים, אופנעים ואפילו יחדיות סיור סמויות, אלו יחדיות אשר תפקידן לאסוף מודיעין מהשטח, באמצעות יחידות מובחרות של המשטרה שתפקידן לבצע פעולות בילוש וחקירה ללא ידיעת החשוד. כמו כן, אותן יחידות לא פעם מבצעות מעצרים יזומים בכדי למנוע את הפשיעה מראש. פעולות הסיור כוללות 3 פונקציות בסיסיות, כולל הרתעת פשע עם נוכחות משטרתית נראית לעין, מענה לשיחות ופניות המגיעות אל מוקד המשטרה מאזרחים הזקוקים לסיוע בשטח וחקירת נסיבות חשודות.

שינוי פרדיגמה יזום

פעולות סיור יזומות יכולות לעבור מסיור אקראי לממוקד. במקרה זה, ישנם שיקולים שונים כגון מקומות ספציפיים, סוגי מבצעים וסוגי קורבנות. שיטה מסורתית זו כוללת גם אזורי בעיה רוויים, אותם עזורים אשר ידועים למשטרה ככאלו בהם קיים אחוז פשיעה גבוה, מטרת העל היא למנוע ולסכל את אותם פשעים, יחד עם זאת בשילוב עם בית הדין שיוצר הרתעה יכולה המשטרה לבצע את כל עבודות החקירה בצורה יעילה, שימוש במודיעים, פעולות סמויות, שימוש בפתיונות וסיורים תכופים.

שיטור מונחה בעיות

החקירה המסורתית של המשטרה הייתה תגובית באופיה. הם משתמשים בחקירות רטרואקטיביות ובסיורים מונעים. חוקרי המשטרה מתרכזים בהרתעת פשע עם 'ארגז כלים' מוגבל של זימונים, מעצרים וכן ציטוטים.

כלומר, במקום למנוע את הפשיעה, המשטרה עובדת בשיטה של נקיטת ענישה רק לאחר המעשה, למרבה הצער, זאת עיקר עבודתה של משטרת ישראל והוא טיפול במקרים רק לאחר ביצועם. אם אתם או אחד מיקרכם מוצא עצמו בחדר החקירות, הוא ראשי לקבל ייעוץ של עורך דין פלילי בחולון שידאג לטפל בעיניו על הצד הטוב ביותר.

שיטור מכוון לקהילה

שיטור מכוון לקהילה דוגל באסטרטגיות ארגוניות התומכות בשימוש שיטתי בטכניקות ופתרונות לפתרון בעיות לטיפול בביטחון הציבור כמו פשע.

בתקופה האחרונה, החלה המשטרה לשף פעולה יחד עם הרשות המקומית בהרבה אזורים במדינת ישראל, שיטת שילוב זאת נקראת "שיטור משולב" היא כוללת צוות המורכב משוטר בעל סמכויות אכיפה, פקח עירוני שלו יש סמכויות לטיפול במספר מקרים ולא רק בטיפול במקרי פשע. בזכות שיתוף פעולה זה מצליחה המשטרה לבצע יותר פעולות יזומות, לטפל במקרים הדורשים שילוב של סמכויות.

יסודות חקירת מדיניות

השיטות המסורתיות בחקירת המשטרה כוללות ניתוח זירת הפשע, ניתוח גורמים ניתנים לפיתרון, איסוף ראיות פיזיות, דאגה לפקודת חיפוש, רישומי זירת פשע, שימור ואיתור הדפסים סמויים, תיעוד צילום, חקירות וראיונות, דיווח על מקרים, מקורות מודיעין. כמו גם הכנת התיק לבית המשפט. לאחר איסוף הראיות, העדויות והממצאים אותם תגיש המשטרה, ידון בת הדין ויוכל לקבוע האם אכן מדובר בפשע או עבירה אחרת אשר מוסדרת בחוק סדר הדין הפלילי.

סיוע בחקירה

עם אופי הטכנולוגיה בביצוע פשעים, חיוני כי שוטרי אכיפת החוק חייבים לאחד כוחות עם סוכנויות אחרות במדינה כדי לחקור את הפשע בהצלחה ולתפוס את החשודים. על החוקרים לזכור כי הסוכנויות יכולות להציע גם סיוע טכני, הכשרה וחקירה.

מצב זה מעיד כי למרות כל המאמצים של משטרת ישראל לסכל פשיעה, עדייןה טכנולוגיה המתקדמת מאפשרת לפושעים רבים לבצע פשעים רבים, לבצע את כל שעולה על רוחם מבלי כלל שהמשטרה או כל גורם אחר ידעו על כך.

לא פעם משתמשת החקירה באמצעים פסולים בכדי להשיג ראיות ועדויות, עורך דין פלילי טוב שמכיר את הדרכים לגלות כיצד הגיע המידע לידי המשטרה, יוכל לפסול אותו כראייה ועל ידי כך אף לבטל באופן מוחלט את כתב האישום.

אסיפת מידע

מבין שימוש בשיטות מסורתיות בחקירת משטרה, אסיפת המידע היא חלק מהחקירה, ישנן מספר שיטות לביצוע של איסוף וליקוט מידע חיוני לצורך הגשת כתב אישום.שיטה מסורתית נוספת בחקירת המשטרה כוללת איסוף מידע. ניתן לאסוף את המידע באמצעות מקורות שונים כמו חפצים הנמצאו בזירת הפשע, מקומות ואנשים. ניתן לאסוף אותו גם באמצעות חיפושי מיקום (שיטה זאת היא אמנם לא מסורתית, אך בגלל התקדמות הטכנולגיה ניתן היום להחישב אותה כמסורתית, איסוף מיקומי החשוד באמצעות תשדורת GPS הקיימת במכשיר הסלולרי שלו), ראיונות, מאגרי מידע על אכיפת החוק, מידע זמין לציבור והליך משפטי.

ראיות דיגיטליות

עדויות דיגיטליות יכולות להועיל גם בחקירת משטרה. עם זאת, זה יכול להיות נוטה להשפלות מצד המשטרה, שינוי בשוגג או אובדן. לא פעם, כמשרד עורכי דין פלילי מוביל הצלחנו למצוא ממצאים אשר הוגשו לתביעה ואלו סתרו באופן מוחלט את הממצאים הטכנולוגיים שאנו הצלחנו להשיג בזכות עבודה עם חוקרים פרטיים מטעמנו. עם זאת, על חוקרי לנקוט בצעדים לשימור הנתונים במועד. אחרת עו"ד פלילי מימון ידע להטיל ספק גם באותם ממצאים טכנולגיים אשר בית הדין רואה אותם כממצאים מרשיעים לא פעם.

זמין 24/7