שימוש בטכנולוגיה בחקירת משטרה

שימוש בטכנולוגיה בחקירת משטרה

בתקופה האחרונה נעשה שימוש בטכנולוגיה בחקירת משטרה, אם בעבר סוג הטכנולוגיה המוכר והמתקדם ביותר שידענו עליו היה בדיקת פוליגרף, היום אנו עדים למספר כלים טכנולוגיים שאלו משולבים כחלק מכל חקירת משטרה. בעולם המודרני של ימינו, הטכנולוגיה ממשיכה להתפתח. טכנולוגיה חיונית לתעשיות שונות, כולל חקירת משטרה. טכנולוגיות אלה עוזרות לחוקרים לפתור פשעים.

חלק מהטכנולוגיות המשמשות לחקירת משטרה כוללות:

מעקב אחר טלפונים חכמים

המציאות במדינת ישראל היא כזאת שטלפון נייד הוא לא רק כלי שימושי לתקשורת, הוא הפך להיות גם סמל סטטוס. כל אדם במידנת ישראל מחזיק בבעלתו טלפון נייד חכם, שבכל מכשיר כזה קיים רכיב GPS המאפשר לאתר את המיקום של המכשיר ויחד איתו של האדם הנושא עליו את המכשיר.

התקדמות טכנולוגית אחת שהופכת כלי בשימוש לחקירת המשטרה היא מעקב אחר טלפונים חכמים. ניתן לגשת אליו בערוצים משפטיים שונים שיכולים להציע תמונה ברורה של תנועותיו של העבריין לפני, במהלך ואחרי הפשע.

באמצעות מעקב מלא אחר התנועה של החשוד, יכולה המשטרה לקשר אותו באופן ישיר למקרה בו הוא חשוד, על ידי הוצאת המיקום שלו בסמוך לזמני האירוע.

מיפוי נתונים

מלבד מדעני אקלים ומזג אוויר, טכנולוגיה זו משמשת גם לחקירת משטרה. זה עוזר לקבל מבט גיאוגרפי על נפח וסוג הפשע המתרחש באזור. למרות ששיטה זאת מאוד מורכבת לשימוש, עדיין במקרים בהם יש צורך במיפוי נתונים המשטרה מנסה לבתע שימוש בכלי זה.

מדיה חברתית

המדיה החברתית הפכה להיות ממש מעגל שאין אחד שלא עושה בו שימוש, החל מכלי פרסומי יעיל ועד לכלי למפגשים חברתיים ויצירת קבוצות בנושאים רבים.

טכנולוגיית המדיה החברתית מיושמת גם בחקירות המשטרה. מחלקות משטרה וסוכנויות אכיפת החוק מגיעות עם חשבונות מדיה חברתית כדי ליצור קשר עם הקהילה. זה גם מאפשר להם לפעול לפי טיפים בזמן אמת.

מקרים בהם המשטרה מנסה לאתר עברייני מין, היא עושה שימוש במדיה החברתית על ידי פתיחת משתמש פיקטיבי, משתמש זה מתחזה לרוב לקטין ועל ידי כך מצליחה המשטרה לאתר פדופילים ולהעמידם לדין בגין עבירות מין.

ביומטריה

טכנולוגיה זו מאפשרת להם לפתוח טלפון חכם באמצעות קשתית העין או סריקות טביעות האצבע. ביומטריה משמשת כעת בחקירות משטרתיים לקבלת טביעות אצבע דיגיטליות ומשמשת לעדים אם העבריין עדיין נמצא בזירת הפשע.

ישנם רבים המודעים כי מעשיהם הם פלילים, כחלק מביצוע המעשה הם משתמשים באופן טבעי בטחפון הנייד שלהם, בכדי להסתיר כל ראיה שעלולה לשמש נגדם בבית הדין הם נועלים באמצעות סיסמה את מכשיר הטלפון הנייד שלהם, או עושים שימוש בכלים המאפשרים תקשורת מוצפנת עליה לא יכולה המשטרה לעקוב.

עם ההתקדמות הטכנולוגית והכלים העומדים בפני המשטרה, כל חקירת משטרה הופכת להיות פשוטה עבור החוקרים אשר בוחנים כיצד ניתן לזהות ולנטר פעולות כאלו, לרבות סיכול של פעולות טרור, עבירנות קשה של סחר בסמים ובני אדם, שאלו לעצרנו עדיין מוגדרים כחלק משגרת חיינו במדינת ישראל.

יכולות Wi-Fi ומעקב

בעזרת Wi-Fi ויכולות מעקב ניתן להפחית התנהגות פלילית חוזרת.

Recording הקלטת וידאו דיגיטלית

ניתן להשתמש במצלמות עם טכנולוגיית הקלטת וידאו דיגיטלית. זה יכול לשמש גם כראיה. כמעט בכל מקום היום קיימות מצלמות אבטחה, אלו מתעדות את כל מה שקורה בשטח ולא פעם אותן מצלמות אבטחה שעבריינים לא ידעו כלל על קיומן הצליחו להביא להרשעתם בבית הדין.

הדמיה תרמית

כלי טכנולוגי זה מועיל בתנאים חשוכים. הוא משתמש בהדמיית אינפרא אדום לגילוי חום הנפלט על ידי חפצים כמו בני אדם ובעלי חיים.

ברגע בו המשטרה מגיעה לזירת הפשע בכדי להתחיל חקירה, היא נאלצת להתמודד עם תנאי שטח מורכבים, לשם כך היא צריכה כלים ומכשור שיעמדו לצידה ויעזרו לפתרון מהיר ויעיל של המקרה. המשטרה נעזרת באמצעי ראיית לילה, מכשור טרמי וכלים נוספים אחרים שאלו עוזרים לה לאתר ולקבל מידע אודות המקרה ואת היכולת לנתח אותו ולהסיק את המסקנות הנדרשות לשם כך.

מל"טים

כיום משתמשים במזל"טים בדרך כלל על ידי המשטרה במהלך חקירה. זה עוזר להשיג נקודות תצפית אוויריות לזירת הפשע ועוד.

אותם רחפנים שהיו בעבר כלי המשמש לתחביב ושעשוע של רבים, הפך להיות כלי מתקדם המשמש גם את משטרת ישראל בפענוח מקרים, המשטרה "מרימה" מזל"ט ודרכו היא לראות ממעוף הציפור את השטח ולהצליח לזהות שינויים וחלקים שאינם תואמים לתנאי השטח המקוריים ועל ידי כך למצוא ראיות נוספות למקרה.

איך הטכנולוגיה עובדת לחקירת משטרה

שימוש בטכנולוגיה בחקירת משטרה הופך להיות כלי מרכזי עליו לא פעם נשענים חוקרי המשטרה, אך המגבלות עדיין קיימות, מציאת המגבלות, הפרצות והיכולת לחשוב מחוץ לקופסא בכדי למצוא פגמים בכל אותן ראיות טכנולוגית היא המומחיות שלה נדרש כל עורך דין המייצג חשודים.

חקירות המשטרה כיום משתמשות ברובוטים, מערכות GPS ומצלמות מתקדמות. שוטרים משתמשים כעת במסופי נתונים ניידים במכוניותיהם. באמצעות מכשיר זה ברכב, המשטרה יכולה לשמור על קשר עם משרד השיגור המרכזי שלהם. מסוף נתונים נייד יכול להציג ציורי CAD, מיפוי ומידע בטיחותי.

כל ניידת משטרה הנמצאת בשטח היא במעקב על ידי משרד הבקרה הראשי ומוקד בקרה מתקדם, שאלו יכולים לעזור לניידת להתנהל בשטח ובעת הצורך אף לשלוח תגבורת מיידית למקום.

ככל שטכנולוגיה חדשנית ממשיכה להתפתח, שוטרים יכולים להגביר את בטיחותם ונוחותם בעת טיפול בחקירת משטרה. עם זאת, על עורך הדין לטפל גם תוך הגנה על זכויותיו של הנאשם.

למרות כל הכלים והטכנולוגיה הנמצאת בשימוש המשטרה, הרבה פעמים המשטרה עושה שימוש לא סביר באותם כלים שעובר על חוקי היסוד במדנית ישראל. עורך דין פלילי יבדוק כיצד הושגו כל הראיות הללו והאם יש בהן מן הפסול, ברגע שיצליח עורך הדין להטיל ספק בראיות אלו, ניתן יהיה לפסול אותן כריאה קבילה בבית הדין, מכאן הדרך לזיכוי וביטול כתב האישום תהיה קצרה הרבה יותר.

סיכום

שימוש בטכנולוגיה בחקירת משטרה עוזר לשפר את החקירה והמעקב תוך כדי יצירת הליכי ניתוח. מספר הטכנולוגיות בחקירת המשטרה ממשיך לגדול. הם משמשים כדי להפוך את עבודתם ליעילה יותר. מצד שני, פושעים יכולים להשתמש בטכנולוגיות אלה, ולכן על חוקרי המשטרה לנקוט באמצעי זהירות בעת השימוש בהם בחקירה.

למרות כל הטכנולוגיה המתקדמת והיעילה הקיימת היום, עדיין חוקרי משטרה רבים משתמשים גם בשיטות מסרותיות שאלו לא פעם אף הוכיחו עצמן כיעילות הרבה יותר מאשר אותן שיטות מתקדמות וכלים טכנולוגיים יקרם. בזכות הידע והיכולת לשלב בין שני אמצעים אלו הטכנולוגיים והמסורתיים יחד יכולה המשטרה לגבש ראיות.

כל עו"ד פלילי המייצג חשוד ומכיר את שיטות אלו המשמות את המשטרה יודע בדיוק מתי שימוש בשיטות אלו יכול להיות בלתי קביל, על ידי פסילה של ראיה שהוסגה באופן לא קביל יכול הסנגור המייג לזכות את החשוד מכל אשמה.

זמין 24/7