ערעור על החלטת בית משפט

ערעור על החלטת בית משפט

ערעור על החלטת בית המשפט, האם ניתן לערער ומתי מומלץ לבצע זאת ובאילו מקרים עדיף יהיה לקבל את גזר הדין בהתחשב בנסיבות.

לא פעם ערעור על החלטת בית הדין לערכאות גבוהות יותר יכול לגרור גם ענישה כבדה יותר, לכן יש לבחון היטב את המקרים בהם ניתן לערער ומתי מומלץ לבצע זאת ואת המקרים בהם יהיה עדיף לקבל את גזר הדין ולהתמודד איתו.

במקרים כאלו יש להבין מה מוגדר כהצלחה בייצוג בהליך פלילי, כל עורך דין פלילי רואה את הדברים אחרת, אם מדובר על ייצוג בתיק שבו העונש המירבי הוא שנים של מאסר ועורך הדין הצליח להפחית את הענישה לא למקסימום שלה, אז מבחינתו זאת יכולה להיחשב הצלחה, אך מצד הלקוח כל דקה מאוחרי הסוגרים היא נצח והוא יראה זאת ככישלון של הסנגור המייצג אותו.

אנשים רבים מאמינים כי ערעור על כל המקרים בישראל הוא טוב מכיוון וניתן להקל בגזר הדין. הם גם חושבים שלצד מפסיד תמיד יש זכות ערעור. אבל זה לא המקרה. חייב להיות בסיס לערעור, שיכול להיות בצורה של טעות מהותית לכאורה שהתרחשה במהלך המשפט.

ללא בסיס מספק חזק ויציב יהיה קשה מאוד להתמודד עם הגשת הערעור והוא יכול להוביל גם לענישה כבדה יותר, יש לקחת דברים כאלו בחשבון.

בעוד שתיק אזרחי מעניק לשני הצדדים את הזכות לערער לערכאה עליונה, התיק הפלילי הוא שונה מכיוון שרק הנאשם יכול לבחור להגיש ערער על גזר הדין.

הנאשם יכול גם ליהנות מהגנה נוספת על ידי הגשת כתב איפה לבית המשפט העליון או המחוזי, במיוחד כאשר יש הפרות נגד זכויותיהם הבסיסיות, או כחלק מהשיטות בהם המשטרה אספה ראיות, או עוולה אחרת אשר התרחשה כחלק מהחקירה וניהול ההליך.

עכשיו, על איזה סוג של פסקי דין ניתן לערער? באילו בתי משפט דנים בערעורים? האם יש נוהל שיש לעקוב אחריו? שאלות טובות, ואתה במקום הנכון. המשך לקרוא למידע נוסף!

איזה סוג של פסקי דין אתה יכול להגיש ערעור?

הנאשם יכול להגיש ערעור על פסק הדין הסופי. מה הפירוש של החלטה סופית? היא מסלקת את התיק לחלוטין ללא נושאים נוספים שבית המשפט העליון יוכל לטפל בהם ולהכריע בו. עם זאת, בית משפט רשאי להתיר ערעורי ביניים על סמך נסיבות מסוימות, כמו ביטול צו מניעה מקדמי.

בערעורים ביניים יש לנאשמים ולצדדים מפסידים אחרים זכות ערעור.

אך ערעור על החלטת בית משפט "לא אשם" מפר את סעיף הסכנה הכפולה של החקיקה.

אילו בתי משפט דנים בערעור?

הן ערכאות ערעור של בית הדין יכולות לבחון את החלטות בית המשפט קמא.

כאשר צד לא אוהב את פסק הדין בבית משפט לערעורים, הם עשויים לחקור את בית המשפט העליון של ישראל או את בית המשפט העליון של המדינה. אך הראשון רשאי לדון בתיקים הנוגעים לנושא החוקתי או הפדרלי.

כיצד לערער?

כללי הערעור מסדירים ערעורים בכל הערכאות. לעומת זאת, ערכאות הערעור במדינה קובעות את סדר הדין שלהן.

אך מסגרת הערעורים זהה בבתי משפט שלום ומחוזי. בעת הכנת הערעור, שני הצדדים נדרשים להגיש תסקיר בכתב לבית המשפט הנמוך והגבוה, הכולל כמה נושאים שעל בית המשפט לשקול. הוא עשוי לכלול גם כל טיעון משפטי כדי לשכנע את בית המשפט לגזור פסקי דין שמצפה כל צד.

מלבד תסקיר בכתב, בתי משפט אחרים עשויים לדרוש מכל הגורמים המעורבים להשתתף בוויכוח בעל פה, ולתת להם אפשרות להעלות שאלות לעורכי דין או אפילו להבהיר סוגיות.

כל אלו יחד יוצרים את הזכויות להגשת ערעור, בכל מקרה כזה כדאי מאוד להתייעץ עם הסנגור המלווה התיק שיבחן את הסכיון וההצלחה הקיימים בהתמודדות עם ערעור על החלטת בית משפט.

זמין 24/7