עילות לסגירת תיק פלילי

עילות לסגירת תיק פלילי

ישנן מגוון עילות לסגירת תיק פלילי, כאשר חשוד מגיע לתחנת המשטרה לצורך חקירה, באותו הרגע נפתח לו תיק פלילי.

ברגע סיום החקירה, לאחר איסוף ראיות ועדויות מחליט החוקר במשטרה האם ניתן לסגור את התיק ממגוון סיבות ועילות שונות, או שמא יש להגיש את חומרי החקירה לתביעה ומשם להגשת כתב אישום פלילי.
כאן עולה שוב ההבנה כמה ההכנה לחקירה משטרתית חשובה ועד כמה היא זאת שיכולה לשנות את כל ההליך הפלילי האם הוא ימשך או יסגר כבר לאחר חקירה ראשונית.
לאחר שהגיש החוקר את התיק עם חומרי החקירה לתביעה, שם יוחלט האם להגיש כתב אישום נגד החשוד, או האם התביעה תחזיר את התיק להמשך ביצוע חקירה ואיסוף ראיות נוספת בכדי שיהיה ניתן להעמיד את החשוד לדין, או שיכולה התביעה להחליט על סגירת התיק מאחת העילות עליהן נפרט בהמשך המאמר.

לאחר סיום המשפט בבית הדין, ססטוס התיק במרשם הפלילי משתנה ובו ירשמו התוצאות של פסק הדין. גם תיק שיסגר ללא הרשעה פלילית ירשם במרשם הפלילי ויצוין שהנאשם כלל לא הורשע. תיקים כאלו מופיעים כחלק מהרשיום הפלילי והרישום המשטרתי.

אם הוחלט על ידי התביעה כי החשוד לא יועמד לדין כלל, לא יופע לו ברישום הפלילי תיק זה, אך ברישום המשטרתי יהיה תיעוד של המקרה ואת העילה שבגינה נסגר התיק.
למשטרה קיימת סמכות לנהל את המקרים האלו בקובץ פנימי ובו מופיעים האישומים והתיקים של אחד אשר הגיע לחקירה במשטרה.

עילות לסגירת תיקים פלילים

 • עבריין לא נודע
  במקרים בהם לא נודע העברין, התיק נגנז זאת מכיוון ואין לחקירה כל יכולת או כיוון למצוא את החשוד בביצוע העבירה. למרות שהמשטרה מקיימת מאמצי חקירה נרחבים ומפעילה לא מעט משאבים, לא תמיד ניתן למצוא את העברין ולגבש נגדו כתב אישום. במקרה זה התיק יסגר ויגנז מרישומי המשטרה.
 • חוסר אשמה פלילית
  מקרים בהם התיק יסגר בחוסר אשמה עדין יופיעו ברישות המשטרתי, אך בזכות ליווי של עורך דין פלילי מומחה ניתן להגיש בקשה למחיקת הרישום המשטרתי. מקרים בהם התיק יסגר בחוסר אשמה אלו מקרים בהם הנסיבות לא ניתן לגבש אשמה פלילית, כלומר המשמעות היא שלמרות העבודות הקיימות בתיק הן לא עבירות המפרות את חוסק סדר הדין הפלילי.
  לדוגמה: ריב בין בני זוג שבו האישה מאיימת על בעלה כי היא תגיש תלונה במשטרה בגין תקיפת בת זוג, הבעל מצידו ניגש למשטרה ומגיש תלונה על אשתו בגין איומים מצידה. הרי אין בצידה של האישה ביצוע של עבירה פלילית על כך שמאיימת בהגשת תלונה במשטרה.
  עצם הפני למשטרה היא פעולה חוקית! אין בביצוע פניה למשטרה עבירה פלילית ולכן אי אפשר לייחס לכך עבירה פלילית.
 • חוסר ראיות
  תיק פלילי יסגר בעילה של חוסר ראיות מהסיבה כי למרות הראיות ועדויות שנאסופו אין חשד מספיק בכדי שיהיה ניתן להגיש כתב אישום ולצפות שאכן תהיה הרשעה פלילית בסיברות גבוה. מי שמחליט על סגירת תיק מחוסר ראיות הוא מחלקת התביעות, מחלקת התביעות הם אלו שיצטרכו להוכיח מעבר לכל ספק סביר מול השופט בבית הדין את אשמתו של הנאשם, אם התובע רואה כי למרות חומרי החקירה אין ביסוס להעמדה לדין וייתכן כי בית הדין לא ירשיע את הנאשם, יחליט התובע שלא להגיש את כתב האישום.
 • חוסר עניין לציבור
  קיימות כפי שניתן לראות לא מעט עילות לסגירת תיק פלילי, אחת המוכרות ברוב המקרים כאשר ישנם אינטרסים שונים של התביעה היא העילה של סגירת תיק פלילי מחוסר עניין לציבור. סגירת תיק בעילה של חוסר עניין לציבור מביאה איתה לא פעם מחלוקות שאלו מגיעיות אל בית המשפט שיכפה על התביעה להגיש כתב אישום ולא יסגור את התיק מחוסר עניין לציבור. חשוב להכיר בעובדה כי לא פעם למרות שמדובר על עבירות שנראות חמורות מאוד יכולה התביעה לסגור את התיק בעילה זאת. התביעה ברגע שסוגרת תיק בעילה זאת של חוסר עניין לציבור לוקחת בחשבון כי למתלונן יש יכולת להתמודד עם הפוגע בדרכים חוקיות אחרות, כגון הגשה של תביעה לפיצוי הנפגע, עוד בוחנת התביעה את הסגירה גם את האינטרס הציבורי שקיים אם יוגש נגד החשוד כתב אישום, האם ישנו הצורך ביצירת הרתעה ציבורית והאם צריך לתת את הדין כחומרת העבירה אותה ביצע.
 • עילת סגירת תיק בהסדר מותנה
  עילה זאת נכנסה לתקופה רק בשנת 2013, עד לכניסתה של עילת סגירת תיק בהליך של הסדר מותנה, היו תיקים רבים נסגרים בעילות שונות, העבירנים לא היו נותנים את הדין הראוי לעבירה אותה ביצעו. לכן, החליטה המערכת המשפטית בישראלת לתת מענה שכולל בתוכו גם הליך שיקומי וגם הליך הכולל ענישה ויצרה את מערכת הסדר מותנה. זאת הזדמנות לתת לאדם נורמטיבי שיבצע עבירה פלילית לחזור למוטב בדרך המהירה ביותר ומבלי לגרום לו נזקים כבדים.

לסיכום

ישנן מגוון עילות לסגירת תיק פלילי במשטרה, בזכות ייצוג ראוי והכוונה ניתן לסגור את התיק הפלילי בצורה המיטבית והמהירה ביותר. כל אדם נורמטיבי הנמצא בהליך פלילי מיד רוצה לסיים אותו במהירות האפשרית, לשם כך זקוקים לליווי וייעוץ משפטי מקצועי.

זמין 24/7