ניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות

כשאנחנו אומרים יחסי מרות, זה מגדיר מערכת יחסים המורכבת משני אנשים כאשר לאדם אחד יש כוח חברתי-מכונן יותר מאשר בן הזוג. בנוסף לכך, האדם להנחשב לבכיר יותר במערכת ניצול יחסי מרות יכול לשכנע את האדם לעשות אחר מבוקשו. ניתן לעשות זאת, בין אם בצורה עדינה ופחות כפייתית ובין אם על ידי ציות משכנע.

כלומר, יכול אדם בעל תפקיד לשכנע אדם אחר לעשות אחר מבוקשו בדרכים הכוללות שימוש במניפולציה, שאלו מתוך מקום של ניצול מעמדו על האחר.

תפקוד חברתי הוא הסיבה מאחורי כינון מערכות יחסים, שלרוב כינון של מערכת יחסים שכזאת עלולה להוביל לניצול יחסי המרות הקיימים במערכת החברתית הזאת.המשמעות היא שיחסי כוחות מוגדרים כאובייקט שיש לו הכוח האופרטיבי במערכת היחסים. ברוב המקרים, יחס כוח מעניק לאדם את הסמכות לחייב את האדם לעשות משהו בהתאם לרצונותיו.

אין זה מחייב כי ניצול יחסי המרות בכל מקרה יוביל גם לביצוע עבירות מין, אך מטבע הדברים נוהגים רבים לחשוב כי ניצול יחסים מסוג זה הם לצורך ניצול מיני.

ניתן להבדיל בין סוגים שונים של יחסי כוחות על ידי ההיבטים הבאים:

• יחסי כוחות אתיים.

• יחסי כוחות משפטיים.

• יחסי כוחות כלכליים.

• יחסי כוח חברתיים.

• יחסי כוחות אסתטיים.

• יחסי כוחות לשוניים.

• יחסי כוחות מעצבים.

כשמדובר בניצול מרות, המכונה לעיתים שימוש לרעה בכוח, בצורה של התנהגות בלתי הולמת רשמית או חוסר אמון בתפקיד, כרוך בפועל של מעשה בלתי חוקי, שעלול להיות בעל השפעה עקיפה או ישירה על ביצועיו הכוללים של אדם .

כלומר לא כל מעשה אותו מבקש מנהל בחברה מסוימת לדוגמה לעשות לאדם אחר ייחשב כניצול, זהו חלק מהיררכיה המצויה בארגון, הרי יכול מנהל בכיר לבקש מעובד אחר לבצע מספר משימות שאלו משימות הנכללות במסגרת תפקידו, באם אחת מאותן משימות כוללת ביצוע עבירה אז ייחשב הדבר כניצול יחסי המרות הקיימים בין השניים.

מצד שני, ניצול של אדם בצורה פוגענית ביחסי מרות משמש בדרך כלל כדי להשיג שליטה וכוח על אדם אחר. ש"אדם אחר" יהפוך לקורבן של התעללות, בין אם כלכלית, מינית, פיזית או פסיכולוגית. מספר גורמים יניעו את המתעלל לעשות משהו לא בסדר, כולל השלכה פסיכולוגית, סיפוק אישי, רווח אישי, קנאה או פיחות.

בתור עורך דין פלילי בייצוג נאשמים בביצוע מעשים קשים תוך ניצול יחסי המרות, יש לא פעם מקרים בהם עובדים מגישים תלונות שווא למשטרה, זאת במטרה לנקום במנהל בחברה בה הם עובדים, או מתוך אינטרס או מתוך קנאה שמובילה אנשים לבצע מעשים נוראיים. מטרתו העיקרית של עורך הדין במקרים אלו היא להטיל ספק בכל העובדות, להציג אותן ככאלו שמטרתן היא פגיעה במנהל ולא באמת יש ממש באותן עדויות כי התקיים ניצול של יחסי המרות הקיימים בין השניים.

לרוב משתמשים מתעללים באסטרטגיות שונות כדי להשיג שליטה וכוח על הקורבנות התמימים וחסרי האונים. טקטיקות אלה פוגעות לעיתים פיזית ופסיכולוגית. ניצול יחסי הכוח מתייחס בדרך כלל להשגת שליטה על חיי הקורבן ולגרום להם להרגיש מאוימים. מלבד זאת, יש אנשים שמשתמשים גם במונח "ניצול יחסי מרות" כדי להגדיר מעשה של השפעה על מישהו להרגיש חסר אונים ואין להם את הזכות להביע את דבריו על מערכת היחסים שלהם.

כאמור, מתעללים, או המכונים לפעמים מניפולטורים, שולטים בקורבנותיהם תוך שימוש באסטרטגיות שונות, כגון חיזוק שלילי, עונשים פסיכולוגיים, חיזוק חלקי או לסירוגין, וחיזוקים חיוביים כמו תשומת לב, מתנות, הפצצת אהבה, חרטה, חנופה, קסם איש, ו שֶׁבַח.

באם אתם חשודים או הואשמתם במסגרת העבודה או במסגרת הצבאית, אתם זקוקים לליווי של עו"ד שיהיה צמוד אליכם בכל שלב. במקרים כאלו שלב החקירה הראשונית הוא השלב הקריטי ביותר, זהו השלב אתם צריכים להגיע בצורה נינוחה ותוך כדי הכנה מלאה לחקירה במשטה, בזכות הכנה טובה ומקצועית תצליחו לעבור את המכשול הזה בצורה הטובה ביותר.

לא פעם בזכות הכנה טובה הצלחנו להביא אנשים לידי זיכוי מוחלט וסגירת התיק שמתנהל מולם בעילה של חוסר אשמה.

אל תגיעו לא מוכנים לחקירה! לא פעם אנשים שוקלים אולי כדאי להם לוותר על ייצוג של סניגור פלילי מכיוון והם בטוחים בצדקתם, גם אנשים הבטוחים בצדקתם ויודעים כי לא ביצעו דבר יכולים להודות בדברים לא אמיתיים רק בכדי לסיים את ההליך הפלילי, הם יודו בקרב החוקר במשטרה שהוא יבטיח להם שהכל מסתיים, ולאחר מספר ימים יגלו כי הוגש נגדם כתב אישום, הרי לא הגיוני שאם אדם מודה במעשה המיוחס לו הוא לא ישא בהשלכות הדין הצפויות.

יחסי מרות בהסכמה

מאחר ועד לשורות אלו עסקנו בניצול יחסי מרות, האם ייתכן כי יכול להיות ניצול מתוך הסכמה, הרי קיים כאן פרדוקס, גם למקרים מסוג זה מתייחס החוק.

לא פעם אנו עדים למקרים בהם זוגות מתאהבים גם במסגרת העבודה, מתי יכול הדבר להיחשב כהטרדה מינית, האם מדובר על קשר לגטימי, או שמא החוק והאתיקה הארגונית אוסרת על יחסים מסוג זה.

מבחינת החוק אין איסור במדינת ישראל שקובע כי לא ניתן לקיים יחסים רומנטיים שאלו קורים תוך כדי הסכמה מלאה של שני הצדדים, גם אם מדובר על מקרים של יחסים רומנטיים המתקיימים בין ממונה לבין עובדת.

אך יחד עם זאת, ישנם ארגונים רבים שקובעים חוקים נוקשים יותר מאשר אלו שקבעה המדינה, הם קובעים לעצמם נורמות המייצגות את מקום העבודה ואוסרים על קיום יחסים מסוג זה. זאת בכדי למנוע עד כמה שאפשר הטרדות מיניות, ניצול של יחסי מרות או התנהגות לא הולמת שיכולה להתקיים במסגרת העבודה.

מה קורה באם מתפתח קשר רומנטי בין מנהלת לעובד כפיף

בית הדין לעבודה קובע במקרים אלו כי על המומנה לדווח מיד להנהלת הארגון הבכירה כי מתקיים קשר כזה, יחד עם זאת יש לפעול בכל דרך שתמנע ניצול יחסי מרות, לרבות הפעלה של מערך שינוי ארגוני, זאת בכדי להרחיק ככל שניתן את השפעת כוחה של המומנה על התקדמות העובד עימו היא נמצאת בקשר רומנטי.

אם כמעסיק מגיעה שמועה מסוג זה, על המעסיק לבחון ולבדוק את הדבר, זאת מתוך חובתו למנוע הטרדה מינית במקום העבודה.

זמין 24/7