מרגישים שמציצים לכם למרחב הפרטי? יש מה לעשות עם זה

המרחב הפרטי הוא חוף המבטחים שלנו והמקום בו אנחנו רוצים לשמור לעצמינו מבלי שמישהו יפר את הפרטיות ללא רשות.
לרוע המזל, יש מי שעשויים למצוא את עצמם במצב בו מישהו פולש למרחב הפרטי שלהם, בין אם מדובר במרחב פיזי או במרחב דיגיטלי. סרטון שנשלח למישהו מסוים ודלף לרשת או הופץ בוואטס אפ או צפייה בנו ללא ידיעתנו או ללא קבלת הסכמה או באזור שמוגדר פרטי או חלה לגביו הנחה סבירה לפרטיות. בין אם מדובר בבית שלנו או בתא מדידה בחנות בגדים או בשירותים במשרד.
אנשים אמורים לכבד את הגבולות ולהבין מתי הם חוצים את הגבול, אבל ישנם מקרים בהם אנשים חוצים את הגבולות וכדאי לדעת שאם סבלתם ממציצנות – זו יכולה להיחשב כעבירה.

מה קובע החוק ולמי פונים במקרה של מציצנות?

חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 קובע שחל איסור על חדירה לרשות הפרט. במידה ולדעתכם נעשתה עבירת מציצנות, כדאי לפנות לעורך דין לייעוץ משפטי ולבחון כיצד להתנהל בנושא.
אירוע מציצנות נבחן מהיבטים שונים כמו האם היא לוותה בעבירה נוספת כמו פריצה, הרקע של המציצן, תדירות ההצצה מצדו והאם זו היתה מציצנות פרונטאלית או דיגיטלית והיכן התרחשה.
מציצנות בעידן הדיגיטלי נבחנת גם בפרספקטיבה של שימוש באמצעים אלקטרוניים כמו הפצת תמונות והתכתבות אישית, צילום והאזנה, פריצה לתמונות בטלפון או תמונות על המחשב ועוד.
הענישה משתנה לפי אופי המקרה כמו איזה מציצנות התבצעה, האם נעשתה תוך שימוש בעזרים שונים ועוד. יכול להתקיים הליך אזרחי או פלילי והענישה יכולה להיות פיצוי כספי ואף ריצוי מאסר.
במקרה של מציצנות שנעשה כלפי קטינים לרוב החוק יחמיר יותר בין אם מדובר בהצצה פיזית לקטין או שימוש בקטין להצגת דברי תועבה.
ברוב המקרים, הנאשם יימצא אשם במציצנות אם יוכח מעבר לכל ספק סביר שאכן נערכה תצפית במקום פרטי או שבו חלה הנחה סבירה לפרטיות או שהעבריין הקליט או הפיץ אדם ללא רשותו והפר בכך את פרטיותו.

מציצנות במקום פרטי או ציבורי

היחס הרווח כלפי מציצנות הוא של הפרעה מינית כאשר העבריין נהנה מאקט המציצנות כשלעצמו. במידה והמציצנות פוגעת בפרטיות והמציצן נתפס על חם (כי אם הוא צופה בסתר בלי ידיעתנו במידה ולא יקרה משהו שיחשוף את פעולותיו לא נדע על כך לעולם) היא יכולה להיחשב כעבירה.
המיקום שבו בוצעה המציצנות אף הוא משחק תפקיד חשוב בכתב האישום או ההגנה, כי יש הבדל בין פריצה לבית של מישהו או מציצנות למקום שנחשב פרטי ובין הצצה בשטח ציבורי.
ישנה הנחה סבירה לפרטיות כמו במקום בו אנו מצפים לפרטיות וחלה הפרה של הפרטיות שלכם במקום זה או בסיטואציה זו, בהחלט יש מקום לבחון מה ניתן לעשות כלפי המציצן.
ההנחה היא שאם נכנסים, למשל, למלתחות או לתא מדידה מצפים לפרטיות בהשוואה למקלחת חיצונית בחוף הים או להתפשטות ולבישת בגדים בגינה הציבורית. בדומה לכך – אם אנחנו מתכתבים עם מישהו בצ'אט פרטי לעומת כתיבה בקבוצה ציבורית בה כל אחד יכול לראות את הפוסט שהעלינו או את התגובה ששיתפנו.

בכל מקרה, אם יש אדם שלדעתכם חדר למרחב הפרטי שלכם, אם נעשה מעשה ספציפי כמו פריצה לבית או מישהו שנצמד לחלון ביתכם או השתמש בהודעה פרטית והפיץ אותה ללא אישור, כדאי לברר מה ניתן לעשות במקרה זה ולפנות לייעוץ משפטי.
על ידי הגשת תלונה נגד העבריין יתכן שיימנעו גם עבירות דומות מצדו ואף חמורות יותר שהוא עשוי לבצע וכדאי שיהיה בנמצא מי שידאג לטפל במקרה הזה ואולי גם לפצות אתכם על עוגמת הנפש.
חפשו עורך דין פלילי בעל ניסיון בתיקי מציצנות והפרת פרטיות, שיידע לכוון אתכם כיצד לפעול ויוכל לייצג אתכם בתיק מול המציצן.


 

זמין 24/7