מעשה סדום

צמד המילים "מעשה סדום" אלו מילים אשר מעלות בכל אחד מאיתנו תחושות מאוד קשות של זעזוע, יחד עם זאת מלווה אותן עצב גדול מאוד מההבנה שמדובר על אחת מתוך עבירות מין הקשות ביותר ע"פ חוק העונשין, תשל"ז-1977.
בבואנו לבחון מקרים של מעשה סדום יש להבדיל בין עבירה הנחשבת כמעשה סדום, לבין עבירת האינוס שגם היא אחת מהעבירות הקשות ביותר ע"פ חוק העונשין.

באם אתם נאשמים בביצוע מעשה סדום, אל תתפשרו על בחירת עוה"ד הטוב ביותר שיעמוד לצידכם.

הגדרתו של מעשה סדום : חוק העונשין קובע ע"פ סעיף 347 כי מעשה סדום הוא "החדרת איבר מאיברי הגוף, או חפץ, לפי הטבעת או לפיו של האדם". העונש שינתן במקרה בו אדם נאשם בביצוע מעשה סדום הוא החל מ 3 שנות מאסר ועד 20 שנות מאסר, כל זאת משתנה בהתאם לנסיבות המקרה, ככל שמדובר על מקרה חמור יותר, לרבות ביצוע מעשים בקטינים, חומרת הענישה שלפיה ינקוט בית הדין תהיה למיצוי מקסימום הענישה שניתן.

מעשה סדום - שאלות ותשובות

ע"פ החוק, כל מעשה שנעשה על אדם אשר מלאו לו 14 שנים וטרם מלאו לו 16 שנים, או אדם שמלאו לו 16 שנים אך טרם מלאו לו 18 שנים, זאת תוך ניצול יחסי מרות הקיימים בין שני האנשים, או באם קיימת השגחה במסגרת טיפול נפשי, דינו של הנאשם מאסר יכול להגיע ל כ – 3 שנים. יחד עם זאת, באם קיימות נסיבות חמורות יותר יכול המעשה יובל לכדי עבירת אינוס לכל דבר. לדוגמה : אדם שביצע את העבירה ללא כל הסכמה חופשית, או הסכמה שהושגה תוך הפעלת מניפולציה ומרמרה (ניוצל יחסי מרות). דינו יכול להגיע ל 16 שנות מאסר בפועל.

בנסיבות של מקרים קיצוניים, יכול דינו של העביר לגיע ל 20 שנות מאסר. לדוגמה : מעשה בקטינה שטרם מלאו לה 16 שנים, ללא כל הסכמה חופשית מצידה, או באם אותה הסכמה הושגה תוך הפעלת אמצעי מרמה.

קיימים לא מעט סוגים של מקרים העודים תחת הקטגוריה של מעשי סדום.

המקרים הקשים ביותר הם ניצול של אנשים בעלי חוסר מודעות והכרה, כלומר ניצול מיני של אנשים בעלי פיגור שכלי או אנשים חולי נפש הזקוקים לטיפול צמוד ומבוצעים בהם מעשים מגונים, או מעשים קשים העומדים תחת קטגורית התעללות מינית.

מעשים שאלו מבוצעים תוך כדי שותפים העדים למקרה, או כאלו המסייעים לאדם לבצע את מעשיו, יחד עם זאת קיימים מקרים הכוללים איומים קשים לרבות שימוש בנשק.

ישנם מקרים בהם בית הדין מסיר כל אחריות פלילית, מקרים אלו הם מעשים שנעשו בהסכמה גם אם מדובר על קטינים.

אם הבדל הגילאים לא עולה על 3 שנים, ומעשה הסדום בוצע תוך כדי חברות ללא כל ניצול, במקרים אלו בית הדין יכול לתת פטור מלא לאחריות פלילית.

בכל מקרה כזה יש להתייעץ עם עורך דין פלילי שייבחן את המקרה, יידע להעניק את הליווי וההדרכה הצמודה הנדרשים.

בהחלט כן, ישנו תרחיש אפשרי בהחלט שגם בין בני זוג יכול להתקיים מעשה סדום, באם אחד מבני הזוג יגיש תלונה במשטרה על כך שמעשה כלשהו נעשה ללא הסכמה וזאת אפילו תוך כדי אקט מיני, ייחשב הדבר לביצוע מעשה סדום.

נטל ההוכחה בכל מקרה קיים על הנאשם, כאן צריך לפעול עוה"ד המייצג בכל מרצו וכוחו יחד עם הפעלת כל הכישורים הנדרשים בכדי להצליח ולמצוא הוכחות כי אכן התקיים מעשה, או רמז לכך כי הייתה הסכמה למעשה.

חייגו אלינו 24/7
יעוץ ראשוני חינם

קבלו ייעוץ ראשוני מעו"ד פלילי בחינם

נגן וידאו
נגן וידאו

מומחים מובילים בישראל בייצוג בכל סוגי עבירות מיניות

רלוונטיות העבירה

ניתן לומר, כי עבירה זאת היא רלוונטית עבור נשים וגברים כאחד, אך יוצא מן הכלל עבירת האינוס, שעצם הגדרתה מיוחסת להחדרת איבר או חפץ, זאת תוך כדי שחפץ זה חודר אל איבר המין של האישה.

בשונה מהמחשבה המקובלת, עבירה בביצוע מעשה סדום, מתייחסת לביצוע העבירה בצורה אנאלית או אוראלית כאחד, לא פעם אנו עדים למקרים בהם נאשמים מוצאים עצמם בפתחו של בית משפט, וחושבים כי מכיוון והעבירה בוצעה באופן אוראלי בלבד ללא כל חדירה לאיבר המין, אין לה התייחסות בחוק. בית הדין רואה בחומרה מאוד רבה את עבירות אלו ומייחס להם את המשקל הכבד, הוא יפעל למצות כל דרך להרשיע בעונש המקסימלי.

מקורו של המונח - מעשה סדום

מקורו של המונח הוא משורשי היהדות, עוד בתנ"ך נכתב כי העיר סודם הוחרבה בעקבות מעשים רעים הנעשו בה. אחד מהמקרים הקשים ביותר המובאים אלינו בתיאור בו אנשי העיר הגיעו אל לוט וביקשו לאנוס את אורחיו, לוט הציע את בנותיו כתחליף, אך הם סירבו. יחד עם זאת נודע כי התנהלות הכלכלית אשר הייתה בעיר הייתה בעלת שחתיות רבה וללא כל מסוריות והוגנות במסחר בין בני העיר.

כבר במאה החמישית, מונח זה היה מקושר למעשים הומוסקסואלים, כלומר משגלים בין גברים, או כל התנהגות מינית שאינה משגל וגינלי.

במשפט הישראלי :

עד לשנת 1988 מעשי סדום היו אסורים במדינת ישראל (מעשים אנאלים) גם באם הם בוצעו בהסכמה, באותה שנה בוצע תיקון לחוק העונשין ביוזמתה של הגב' שולמית אלוני שונה החוק, אך יחד עם זאת גם קודם לכן הייתה החלטה בתוקף כבר משנת 1953 של היועץ המשפטי לממשלה דאז חיים כהן שאין להעמיד לדין או לשייך כעבירה פלילית על כל ביצוע של מעשה סדום בהסכמה.

מעשה סדום
זמין 24/7