כתב אישום

כתב אישום – כל מה שאתם צריכים לדעת

ברגע שהוגש כתב אישום, הסטטוס של האדם משתנה מחשוד בעבריה לנאשם בעבירה.

מצב שבו כבר הוגש כתב אישום הוא מצב משפטי בעל השלכות רחבות היקף, במאמר זה נסביר לכם את המשמעות של הגשת כתב אישום ואיך נהוג להתנהל ברגע שהוגש כזה.

התנהלות נכונה בהגשת כתב אישום

שקיים אשמה וחשד בעבירה פלילית, אל תאמרו שום דבר בחדר החקירה אם לא התייעצתם עם עורך דין פלילי מומחה!.

כל מילה שתוציאו מהפה במהלך חקירה במשטרה יכולה לשמש נגדכם לאחר מכן, זכרו תמיד כי עומדות לרשותכם שתי זכויות בסיס בכל שלב של החקירה, האחת שמירה על זכות השתיקה והשנייה הזכות לליווי של סנגור פלילי.

דווקא בשלבים הראשונים של תהליך הגשת כתב האישום, ליווי של עו"ד פלילי הוא זה שיכול לשנות את כל התמונה, במקרים רבים גם ההנחיות של עוה"ד הם אלו אשר יובילו לביטול מלא של כתב האישום.
אם בחרתם לנסות לבד להתמודד עם הסוגייה הפלילית שהסתבכתם בה, ואתם נזכרים רק בשלב שבו כבר הוגש נגדכם כתב אישום, אתם חייבים לפנות עו"ד בכדי למזער נזקים.

התנהלות נכונה ברגע שהוגש כתב אישום היא נושא שלא ניתן לתת עליו תשובה חדש משמעית, יש לבחון את המקרה לגופו, להבין מהן הראיות או העדויות שנמצאו בידי חוקרי המשטרה, האם החשוד הודה באשמה בגלל שבציע החוקר תרגילי חקירה שהצליחו "להפיל" את החשוד.

בחלק מהמקרים עו"ד יכול להמליץ לשמור על זכות השתיקה, לא להישמע לתרגילי החקירה, במקרים אחרים ייתכן ותקבלו המלצה להגיב ולא לשתוק לרגע, לומר את המקרה בדיוק כמו שהוא.

הוגש כתב אישום – מה קורה עכשיו?

לאחר שהוחלט על ידי הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד חשוד בעבירה, יזומן הנאשם לבית המשפט.

שלבי התנהלות בבית המשפט :

הקראת כתב אישום

בשלב הראשון יוקרא לנאשם כתב האישום, זאת במטרה לוודא שאכן הנאשם מבין את העבירה אותה ביצע ועל מה הוא מואשם.

תגובת הנאשם

לאחר הקראת כתב האישום, הנאשם יתבקש להודות בעבירה, אך הוא גם יכול לכפור בכל מה שהוצג והוקרא לו.

התנהלות המשפט

באם החליט הנאשם לכפור באשמה והן בעבודת המוצגות בבית המפשט, יחל דיון הוכחות, חקירות, הבאת עדים וסמכויות שונות (בהתאם לכתב האישום וסוג העבירה), הכל במטרה כי הנאשם רוצה להילחם על חפותו.

טיעונים לעונש

בשלב זה יציג השופט את הטיעונים לעונש, ואז צריכה לבוא בכל דרך התנגדותו של עורך הדין המייצג, גם אם לא יכול עורך הדין להוביל לזיכוי באם קיימות ראיות מפלילות, הוא יביא למצב של מזעור נזקים ויוביל לכך שהעונש יהיה הקל ביותר לאותו אדם המיוצג על ידו והורשע על עבירה פלילית.

בין מגננה למתקפה

מהרגע שהוגש כתה האישום, החשוד עובר באופן אוטומטי למצב של מגננה, אין לו ברירה אלא רק להגיב למציאות.
את המציאות הזאת ברוב המקרים, שהיא המציאות של החשוד יוצרים חוקרי המשטרה בזכות שימוש במגוון טכניקות המפעילות עליו לחץ, הכל במטרה להגיע לחקר האמת.

מכאן כי במקום ליזום וליצור את המציאות, נאלץ החשוד להתמודד עם המציאות שנוצרה לו, מכאן כי הוא איבד את השליטה על חייו, מרגע זה השליטה עוברת למערכת החוק של המדינה.

הפרקליטות יכולה להגיש בקשה של מעצר עד תום ההליכים, לבקש כי יוטל צו איסור יציאה מהארץ, לפרסם את שמו של הנאשם ברבים לרבות פרטי האישום המוגשים נגדו, כל המעשים האלו יכולים להיות מביכים עבור אותו אדם, גם אם בסופו של התהליך יצא הנאשם זכאי, עדיין הכתם והצלקות הנפשיות לא יוכלו למצוא מרפא.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם כתב אישום היא למנוע אותו בכל דרך, לכן אם הוגדרתם כחשודים בעבירה יש להתייעץ עם סנגור שילווה אתכם בכל אורך התהליך.

סנגור מקצועי בעל ניסיון לא רואה רק את מה שאתם רואים, הוא עוד עשרים מהלכים קדימה, זאת בזכות הניסיון שלו, הוא ידע להכווין אתכם מה לומר ומתי, אם יש לכם ראיות שיכולים להוציא אתכם זכאיים מהו הזמן הנכון להציג אותם.

בנוסף לכל אלו סנגור פלילי ינהל משא ומתן עם הפרקליטות, הוא ינסה למנוע הגשת כתב האישום נגדכם בתמורה להסדר מותנה, עו"ד יכול להגיש גם בקשה לסגור את התיק, בקשת העמדה לשימוע ע"פ החוק ועוד.

זמין 24/7