כיצד מתנהלת חקירת עבירות מין

כיצד מתנהלת חקירת עבירות מין

באם אתם חשודים בביצוע עבירות מין, חשוב להבין כיצד מתנהלת חקירת עבירות מין. מקרה של עבירות מין זקוק לחקירה מקצועית ויסודית. כיצד מתנהלת חקירת עבירות מין? בואו לגלות את כל ההליך החקירתי היסודי אותו מבצעת המשטרה כאשר עולה חשד בביצוע עבירות מין.

השוטרים לוקחים את האחריות לוודא שהזירה בטוחה. הם קובעים אם הקורבן זקוק לטיפול רפואי, מנסים לקבוע ולתפוס את העבריין / ים, ולהימנע מ"זיהום" של זירת הפשע. דברים אלה מתנהלים כדי להתקרב לקורבן בצורה מושכלת שתוביל לגיבוש מלא של הראיות הדרושות.

מכאן עולה חשיבותה של החקירה, בשונה מחיקרות רבות חקירות של עבירות מין כוללות בתוכן גם את ההביט הרגשי בו נמצא הקורבן. לא פעם הקורבן מתקשה להעיד במקרים כאלו, הסיבה לכך כי עצם מתן העדות גורם לקורבן להרגיש שוב את אותה חוויה ולהחזיר אותו למקום הקשה בו הוא היה.

חקירה ממוקדת קורבן, ממוקדת עבריין

החקירה המתבצעת שמדובר על עבירות מין כוללת את ההיבט של הצדדים, היא לוקחת בחשבון את ההיבט של הקורבן וההיבט של העבריין, בשונה מעבירות רכוש, שאלו מתקיימות רק מול צד אחד והוא העבריין, הצד שרכושו ניזוק שונה מאשר אדם שהנזק הוא פיזי.

על הקצין החוקר לערוך חקירה ממוקדת קורבן וממוקדת עבריין. חקירה ממוקדת בקורבן פירושה שהוא מבין את ההשפעה של טראומה ומוודא שצרכיו של הקורבן מתמלאים. זה יכול להיעשות על ידי מתן סנגור לקורבן בליווי ומתן העדות שלהם. גם הקורבונות זקוקים לליווי של עורך דין פלילי שידאג לצרכיהם ולמיצוי כל הזכויות העומדות להם. תומכי הקורבן הם בין הנכסים החיוניים במהלך החקירה שכן הם יכולים להציע את התמיכה הרגשית הדרושה. בכך יכול החוקר להתמקד בשאלות ועובדות קשות. בנוסף, תומכי הקורבן עשויים לענות גם על שאלות הנוגעות לאפשרויות הייעוץ, פיצוי הנפגע וכן משאבים זמינים אחרים.

מצד שני, להיות ממוקד עבריין הוא התמקדות בפעולות של העבריין לעומת התמקדות רק בהתנהגות הקורבן. למשל, מה ההיסטוריה הפלילית של העבריין? האם מדובר על עבריין אשר הורשע בעבר? האם מדובר על עבריין שהיה תחת השפעה של חומרים שונים? כל אלו דברים שנבחנים בהליך החקירה אותו מבצעת המשטרה.

החוקר מקשיב לקורבן מתוך כוונה להבין ולשמוע אותם, לא להגיב ולא להביע דעה, אלא רק לציין את העובדות והנסיבות של המקרה.

על החוקר להיות נוכח במלואו בראיון. על ידי האזנה למה שהקורבן אומר, הקורבנות יכולים להרגיש שהוא קשוב ומבין את המצב הרגשי בו הם נמצאים. עם זאת, החוקרים יכולים גם לקבל מידע על הראיות, העדים וההסברים.

פנייה וראיון לחשודים

לפני פנייה וראיון לחשוד, על החוקרים לערוך מחקר מלא ויסודי של עבר פלילי ובדיקת רקע, במיוחד אם הם מוצאים עבירות פליליות, צווים, האשמות והרשעות בגין פשעים קשורים זה בזה, כגון מעורבות בהפרות צו הגנה ואלימות. כל אלו מחזקים את גיבוש האישום נגד האדם החשוד.

אוסף ראיות

חקירת תקיפה מינית כוללת איסוף ראיות. על החוקרים לציית למדיניות הסוכנות שלהם בכל הנוגע לאיסוף ראיות. זה עשוי להיות כרוך במעקב אחר הפרוטוקולים הסטנדרטיים לאיסוף עדויות DNA ובוודא ששרשרת המשמורת נעשית על ידי אריזת ראיות מהשטח, סימון ותיוג תקין. החוקר אוסף גם את הבגדים שלבושים בזמן התקיפה, במיוחד כאלה הקרובים לאברי המין כמו מכנסיים, תחתונים ומכנסיים קצרים.

צילומים והקלטות וידיאו מתבצעים גם מפציעות הקורבן. כל דבר מתועד, החל מסימני פגיעה בגופו של הקורבן. בדרך כלל, התצלומים נאספים לבדיקה משפטית אצל צוות רפואי מקצועי. אם אפשר, הקצין מאותו המין כמו הקורבן צריך לצלם. הכל בכדי לתת את תחושת הבטחון ושמירה על הפרטיות של הקורבן, אם מדובר על אישה, אז לרוב תהיה חוקרת שתבצע את הצילומים. יש לשלוט בתמונות אלה אך ורק כדי להגן על סודיות הקורבן.

סיכום

עכשיו שאתם יודעים כיצד מתנהלת חקירת עבירות מין, אתם מבינים גם את המשמעות הרבה וכבדת המשקל שהמשטרה מייחסת לעבירות אלו, גם אלו המורשעים בעבירות מין קשות וישפטו למאסר בפועל, יגלו את עצמם באגפים נפרדים בבית המאסר, לכן חשוב לקבל ליווי מלא ויסודי של עורך דין הבקיא בתחום ויכול לתת לכם את הייצוג לו אתם ראויים. משרדנו עם עשרות שנים של ניסיון בליווי ויצוג בעבירות אלו הצליח להוציא חשודים גם ללא הרשעה כלל.

זמין 24/7