כיצד לזהות מדובב בתא מעצר

כיצד לזהות מדובב בתא מעצר

רוצים לדעת כיצד לזהות מדובב בתא מעצר? הנה כמה טכניקות שכדאי להכיר ויעזרו לכם לזהות האם מדובר במדובב שנמצא יחד איתכם בתא המעצר.

כחלק מביצוע חקירת משטרה, יש לא פעם טכניקות בהם החקירה מגייסת מדובבים ומכניסה אותם לתא המעצר יחד עם החשוד, הכל במטרה לאסוף ראיות ועדויות ופרטים נוספים שאלו יעזרו להגיע לחקר האמת וסיום החקירה.

בעיקר בתחומים בהם מדובר על עבירות מין, זיוף מסמכים לרבות זיוף תעודת זהות ועבירות נוספות. יחד עם זאת קיים החשש שמא אסירים אחרים יפגעו באסירים נוספים הנמצאים איתם, לא פעם מגיעות גם עדויות על אסרים אשר נאנסו בתא המעצר, הוכו והושפלו הכל במטרה לנסות ולהוציא מהם הודאה באשמה ולתת להם הבטחה שהם יוצאו מתא המעצר בחזרה לשגרת החיים שלהם.

משנת 2011 עד 2012, דוח משרד המשפטים של מדינת ישראל העלה כי כ -3.2% מאסירי הכלא ו -4.0% מהאסירים בבתי כלא לעבירות קשות חוו עבירה מינית אחת או יותר על ידי אדם אחר בכלא.

המציאות בבתי הכלא היא מורכבת מאוד, לכן יש לדעת ולהבין את החשיבות לליווי וייעוץ על עורך דין פלילי שיוכל למנוע זאת, להפחית בעונש.

חוק חיסול אונס מהכלא משנת 2003

עם המספר ההולך וגדל של עבירות מין בכלא בשנים האחרונות, ממשלת ישראל העבירה את חוק הסרת אונס בכלא משנת 2003, המחייב את מתקני התיקון המקומיים, הממלכתיים לקיים או לאכוף מדיניות אפס סובלנות כלפי עבירות מין בגין עבירות מין גם התנהלות לא נכונה של הצוות על האסיר וגם על האסיר.

כיצד לזהות מדובב – זיהוי – וחוקיות

זיהוי מדובב ברוב המקרים הוא מורכב וקשה מאוד, לא תמיד מצליחים לזהות מדובבים, אלו אנשים אשר עובדים בשירות המשטרה, הם יודעים כיצד לבנות את האמון של הנחקר, מדובב גם נותן את התחשוה שיש לו הבנה במערכת המשפטית, הוא יודע לתת את העצות שנראות "נכונות" בעיני החשוד ובזכות כל שיטות אלו הוא יוצר מצב של הודאה.

יציע לכם להודות באשמה

המטרה העיקרית בכל חקירה היא להשיג את הודאת החשוד באשמה, אם שמתם לב שאותו "חבר" מציע לכם להודות באשמה ולסיים את הסיפור, זה זועק שמדובר על מדובב! אל תתפתו לאותן הצעות שהוא מציע לכם.

קבלת עצה משפטית

נסו לבקש מהמדובב עצה משפטית, לפי החוק למרות שהמדובב יפגין ידע רב וייתן לכם דוגמאות של מקרים וכיצד הם הסתיימו לטובת העבריין, הוא עדיין ימנע מלתת לכם עצה משפטית כלשהי.

הסיבה לכך היא כי בשנת 2009 הוקמה חולייה מיוחדת שכל תפקידה להיות חלק מהמערך החוקר ופועל באופן עצמאי.

זאת כי מדובבים מחוייבים לפעול בהתאם לכללים שנקבעו על ידי בתי הדין בישראל, לכן יחידת המדובבים פועלת באופן עצמאי.

אסור בשום אופן למדובב לתת עצה משפטית, למרות שהוא יפיגן לא מעט ידע בכדי לרכוש את האמון של החשוד, לרבות הפגנת ידע משפטי בתחום הפלילי.

אם האדם הנמצא מולכם מתחמק מלתת לכם מענה על שאלות משפטיות בעניין בו אתם חשודים, באופן מובהק ניתן לומר שייתכן ומדובר במדובב הנמצא איתכם בתא המעצר.

לא ינסה להפר זכויות

מדובב כפי שצויין פועל לפי כללים, חלק מהכללים האלו מחייבים אותו לא להפר זכויות בסיסיות של החשוד, כלומר אסור לו למנוע את הייעוץ מול עורך דין פלילי או את לממש את הזכות לשמור על שתיקה.

איסור שימוש בסמים

במהלך הדיבוב בשום אופן אסור לבצע שימוש בסמים, אם במהלך הדיבוב התגלה כי היה שימוש בסמים, פעולת הדיבוב תפסיק. ברוב המקרים המדובבים הם מכורים לסמים, תמורת מנת סם אותה יספקו החוקרים למדובב הוא יבצע עבורם את הפעולה, דבר שלצערנו יוצר מצב מצד החקירה לעודד שימוש בסמים או בתחליף לסם.

המדובב מבצע את פעולות הדיבוב והכשלת החשודים מתוך אינטרס, גם הוא נתון ללחצים רבים ומנה להקל על שהותו בכלא, לשם כך הוא מוצא עצמו משתף פעולה עם יחידת החקירה.

המלצה על עורך דין

נסו לבקש המלצה על עורך דין, האם הוא מכיר עורכי דין בתחום. אסור למדובבלתת המלצה על עורכי דין, אין זה בגלל שהוא לא מכיר עורכי דין או מישהו שיכול לטפל בעיננינכם, אלא משום שאסור לו להמליץ על עו"ד. ברגע שהתחמק ממתן תשובה על המלצה מסוג זה ייתכן ומדובר במדובב.

לסיכום

המדובבים עובדים לפי חוקים קבועים, ניתן לזהות אותם בקלות אך בכדי שזה יקרה יש צורך בהכרה של השיטות בהם הם עובדים.

הכרה של השיטות בהם עובדים המדובבים היא הדרך הטובה ביותר שתעזור לכם להבין כיצד לזהות מדובב בתא מעצר, לדעת להרכיב את הפאזל ולהבין עד כמה מאמצי חקירה רבים מפעילה המשטרה במטרה להגיש את כתב האישום לבית הדין.

זמין 24/7