כיצד המשטרה אוספת ראיות

כיצד המשטרה אוספת ראיות

אם אתם רוצים לדעת כיצד המשטרה אוספת ראיות יש להכיר בכל השיטות. כאשר מבצעים פשע שוטרים אוספים את הפרטים הראשונים שהגיעו לזירת הפשע. אם החשוד עדיין נמצא במקום בו בוצע הפשע, המשטרה יכולה לעצור אותו באופן מיידי ולהתחיל להגיש תביעה להגשת כתב אישום נגד העבריין. אך כיצד המשטרה אוספת ראיות כאשר העבריין נמלט מהמקום?

במיוחד שמדובר על ביצוע עבירות סמים, הרבה פעמים אדם שנתפס עם כמות סמים קטנה מאוד, מגיע לחדר החקירות ושם הוא מתחיל לדבר יותר מידי ו"לתפור" לעצמו תיק יותר מסובך ממה שבכלל תכננו להגיש נגדו בכתב האישום.

מיד המשטרה לוקחת את הטלפון הנייד שנמצא ביידי החשוד, אוספת ממנו ראיות רבות שמפלליות את החשוד.

שיטות וכלים לאיסוף ראיות

הכלים העיקריים של המשטרה לאיסוף מידע והוכחות הם איסוף ראיות פיזיות וחקירה או ראיון של העדים (אם בכלל). הם ישתמשו במידע זה כדי ליצור תרחיש אפשרי הקשור לפשע שבוצע.

כיצד שוטרים חוקרים ופותרים פשע. (איסוף הראיות הוא השלב העיקרי והקריטי בהליך הפלילי)

זירת הפשע

שוטרים יפרסו מחסומים מסביב לזירת הפשע כדי לבצע חקירה. הם ימנעו כניסה של אנשים לשטח, הסיבה לכך היא מניעה של שיבוש מהלך החקירה. קיימת סבירות של 50 אחוז שהמשטרה תוכל לתפוס את החשוד ישירות במקום. למרות שהם עצרו את החשוד "בידיים אדומות", הם עדיין נדרשים לחקור את זירת הפשע באמצעות עדויות משפטיות, מדידות, תמונות ופיתוח תצפיות כלליות.

כל שלב כזה הוא בעל חשיבות מכיוון שהוא נדרש לאיסוף ראיות ועדויות שאלו יובלו להגשת כתב האישום. החוק במדינת ישראל מתבסס על כך שעדיף לשחרר אדם עבריין מאשר לכלוא אדם חף מפשע.

מראיינים עדים

בעת קיום ראיון מנסים שוטרים לאסוף מידע עובדתי הקשור למקרה. הם מחפשים ראיות שיכולות לעזור להם למצוא מה קרה ומי החשוד. ברוב המקרים, אם יהיו יותר מעדים אחדים, הם יראיינו אותם בחדר נפרד. על העדים לספר את כל מה שהם רואים לפני כן, בזמן שזה קורה, או לאחר ביצוע הפשע. זה יעזור לקצינים ליצור מסקנה לגבי המקרה.

לא פעם המשטרה נתקלת בעדויות סותרות, למרות זאת עדיין הם מוצאים לנכון להעמיד לדין את החשוד. במקרים כאלו של עדויות סותרות, עורך דין פלילי בתל אביב יעמוד על כל עדות סותרת וידאג להציג אותה ככזאת שלא ניתן לבסס עליה האשמה.

תצפיות אכיפת החוק

חקירת משטרה היא ההיבט העיקרי של תצפית פלילית. השוטרים מיומנים ובקיאים להבחין ולבחון אפילו בפרטים הזעירים ביותר. הם יחקרו את מזג האוויר, הלבוש, כתמי הדם, הנשק, וכל פרט אחר הקשור להתנהגותו של החשוד ולפשעו.

אפילו איסוף של טביעות אצבע מהשטח, סוג הנעל וכתמי בוץ שיכולים להופיע על בגדיו של החשוד ותואמים לאותו סוג של בוץ באם היה כזה בזירת הפשע.

עדויות פיזיות ופליליות

השוטרים נדרשים גם לקבוע ולאסוף הוכחות באזור בו נעשה הפשע. במקרה זה, המשטרה תיקח דגימות דם, טביעות אצבע, מדידות, תמונות וכל חפץ שנמצא בזירת הפשע. יש לתעד ולהקליט היטב כל הראיות שנאספו. כשנוגעים בפריטים פיזיים, השוטרים משתמשים בכפפות כדי לשמור על טביעות האצבע ולמנוע זיהום אפשרי.

זמין 24/7