טיפים להתמודדות עם חקירת משטרה

טיפים להתמודדות עם חקירת משטרה

שוטרים חמושים בשיטות שונות וחכמות כדי להשיג הודאה מהחשוד באישומים פליליים. ידוע כי הודאה באשמה היא מלכת הראיות, אליה כל חוקר משטרה מנסה להגיע כמה שיותר מהר. אם אתה מתמודד עם חקירות משטרה, אז אתה חייב לדעת שני דברים: למה לצפות בעצם  והשני הוא איך אתה יכול להגן על כל זכות שלך. לעולם לא תדע מתי שיחה ידידותית עם שוטר היא  רק דרך מוסווית  לחקור אותך. לא משנה כמה ידידותיות השאלות האלה נשמעות, זה עדיין יכול להפליל אותך, אז להיות זהיר במענה על השאלות  של חוקרים. להיחקר בתוך חדר זו חוויה מורטת עצבים, אבל אם אתה באמת חף מפשע,  אין לך  מה לדאוג. למרות כל זאת הבאנו לכם כמה טיפים להתמודדות עם חקירת משטרה.

כדי לתת להם מושג בנושא זה, הנה כמה מהטיפים להתמודדות עם חקירת משטרה.

  • תמיד הישארו רגועים ונינוחים. אולי צפית בזה בטלוויזיה או בסרטים כשהשוטרים שחוקרים משחקים את השוטר הטוב ואת תפקיד השוטר הרע. שני הדמויות האלה נמצאות שם כדי להפחיד ולרכך את הנחישות שלך. בין אם אתה אשם או לא, אתה חייב תמיד להישאר רגוע כדי להימנע מלהיות לחוץ מדי ונינוח, כך שאתה זהיר עם כל מידע שאתה חולק איתם. כל מידע שנמסר במהלך החקירה נופל כפרי בשל לידיו של החוקר.
  • תאמין או לא, חוקר יגיד לך הבטחות שלא יתממשו. חוקרי המשטרה יגידו לחשוד שהם ישוחררו ברגע שהם הודו, אבל זה לא קורה רוב הזמן. זאת מכיוון והחוקר לא ראשי בכלל לקבוע מי ישוחרר ומי אשם, כל תפקידו הוא להעביר את חומרי החקירה אל התביעה, שם נקבע מהו גזר הדין שיתקבל.
  • החוקרים יכולים לשקר לגבי הראיות. זה מידע שאתה צריך לזכור. הם לא יואשמו באופן חוקי בגלל שקר על ראיות, עדים, או חשודים אחרים. תחשוב טוב אם מה שהחוקרים אומרים נכון או אם הם רק מאלץ להוציא הודאה ממך. כל אלו הם חלק קטן מהמון שיטות חקירה משטרתיות שקיימות במטרה להביא את הנאשם ולסגור את התיק במהירות.
  • תמיד תגיד את האמת ותישאר עם זה. עקביות עם ההצהרה שלך חשובה. אין להגיע לסיפור ארוך או לספר פרטים, במיוחד אם אתה לא בטוח לגבי זה. כל דבר שנאמר בחקירה הוא במטרה למצוא אשם במעשה, חוקרי המשטרה יפעילו לא מעט מניפולציות למצוא כמה שיותר גרסאות ובין הגרסאות האלו לנסות ולמצוא את האשם העיקרי. אפילו שמועות אינן נחשבות עובדתיות אם לא שמעת אותן במילים מדויקות. החוקרים עלולים לראות את ההצהרה הלא עקבית שלך כשקר.
  • חוקר לא יכול לאיים  על אף חשוד כדי לקבל הודאה. אבל במציאות היא שונה, חוקרים נוטים לאיים בעונשים כבדים, במאסר, או לומר את הדברים בצורה אחרת, כגון אם תספר או תודה הם יוכלו להקל על העונש שלך. אין להם מבחינה חוקית אפשרות להתעלל או להפר כל חשוד בכל דרך שהיא במהלך חקירה. אם התעללות מתרחשת, אתה יכול גם להגיש כתב אישום נגד החוקרים. נכון לימים אלו משטרת ישראל שמה דגש רב על מקרים כאלו והם לא קיימים כלל.
  • החשוד יכול להפעיל את זכות השתיקה (לא לדבר כלל במהלך החקירה),או לא לומר כל דבר ללא נוכחות של ייעוץ משפטי. חוקרים לא  יכולים להכריח  אותך לענות על כל שאלה אחרי שאתה מפעיל את זכות השתיקה שלך.

לסיכום

לא משנה כמה קטן המקרה אליו זומנת לחקירה, שמירה על כמה טיפים להתמודדות עם חקירת משטרה יעזרו לך לדעת שעליך להגן על זכויותיך ולקבוע כיצד להתמודד עם זה. ישנם מקרים בהם החשוד נאלץ לבצע הודאה כוזבת שמובילה לכך שהם נכלאו שלא כדין. הודאה כוזבת  לא יכולה לנקות את האישומים הפליליים של החשוד. העצה הטובה ביותר היא להיות רגוע ולא לומר שום דבר שעשוי להציג אותך כחשוד או אשם בביצוע העבירה. ייעוץ משפטי הוא מה שאתה צריך אם אתה עומד בפני מקרים חמורים. שכירת עורך דין פלילי יעיל היא ההימור הטוב ביותר שלך בהתמודדות עם חקירות.

Call Now Button