הסדר מותנה

הסדר מותנה – כל מה שאתם צריכים לדעת

אדם אשר היה מוזמן לחקירה במשטרה והיה חשוד בפלילים, לאחר התהליך הוא חושב שהכל מאחוריו והוא יכול לחזור לשגרת חייו, עד שפתאום מגיע זימון להתייצב בחקירת הסדר מותנה של יחידת התביעה משטרתית.

רבים לא יודעים מהו בכלל הסדר מותנה, מדוע בוחרת התביעה להשתמש בסוג זה של עילה לסגירת התיק, ומה עליהם לעשות מרגע קבלת הזימון.

לכן, הכנו לכם את המדריך המקיף ביותר שתוכלו למצוא, שיסביר לכם צעד אחרי צעד מה הולך לקרות, מה המשעות של סגירת תיק בעילת “סגירה בהסדר”.

ראשית יש לציין, כי גם במקרים כאלו מומלץ מאוד כבר בתחילת ההליך לפנות אל עורך דין פלילי שיבחן את האפשרויות העומדות לרשותכם, זאת בכדי למצות את הזכויות שלכם עד תום.

החשיבות הרבה של ייעוץ ע”י סנגור פלילי כבר בתחילת התהליך, מגיעה ליידי ביטוי בשלבים אלו, השלבים שנראים לכל אדם כשלבים המאוחרים יותר.
באם בחר אדם הנמצא כחשוד במהלך חקירה לקבל ייעוץ ע”י עו”ד פלילי מומלץ, יכול היה ומצב הדברים משתפר ואפילו מגיעה לסגירה בעילה אחרת שאינה מותנת.

חוסר הידעיה לקראת מה אתם הולכים, הוא זה שגורם ללחץ הנפשי הכבד, יחד איתו אתם עלולים להיות בסוג של ערפול שיגרום לבצע טעויות.

בואו נפזר יחד את מסך הערפל הכבד הזה, נסביר לכם בדיוק מה קורה בהסדר מותנה.

מה זה בכלל הסדר מותנה?

הסדר מותנה, הוא אחד מארבעת עילות לסגירת תיק במשטרה, מדובר על הסכם בין הנאשם ובין המדינה, כאשר הסמכות האחראית לבצע הסדרים מסוג זה היא יחידת התביעות, הפרקליטות או יחידת הסדר מותנה.

במסגרת ההסכם צריך החשוד להודות בעבירות המיוחסות לו, (יש לכך משקל כבד מאוד) ובתמורה להודאה באשמה מתחייבת המדינה שלא להעמיד לדין את הנאשם.
כמו כן, לא יפתח תיק פלילי לנאשם שעלול לגרום לו לשינוי במעמדו ובהמשך חייו התקין.

עילת סגירת תיק מותנה, היא עילה חדשה, היא נכנס לתודעה המשפטית רק בשנת 2013, עד לאותה תקופה תיקים היו נסגרים בעילות שונות כגון, חוסר עניין לציבור, חוסר אשמה, חוסר ראיות, אך מכיוון וגם מקרים חמורים היו נסגרים מאותן עילות החליטה המערכת המשפטית למצוא עילה נוספת לסגירה, כזאת שתכלול בתוכה גם ענישה, גם סגירת התיק וחזרה מהירה לשגרה של אותו אדם נורמטיבי שבציע עבירה.

הסדר מותנה, הוא עילת סגירה שיכולה להחזיר אתכם לשגרה בדרך המהירה ביותר, זאת מבלי לגרום לכם לנזקים כבדים.

ההליך הוא החלפה של מה שאמור להתבצע בבית המשפט, במסגרתו מודה הנאשם במיוחס לו, ומאידך מתחייבת המדינה שלא לפתוח תיק פלילי כלפי אותו אדם.

התנאים לעריכת הסדר מותנה

לא בכל תיק ובכל מקרה פלילי יכול הנאשם לדרוש לסגור את ההליך בהסדר מותנה, ישנם קריטריונים המחייבים את אופציה זאת.

ראשית, צריך הנאשם להוכיח כי אין לו הרשעות פליליות קודמות במשך חמש השנים האחרונות, אם כי מדובר על מעידה חד פעמית ושאינה מאפיינת את האדם, במקרים ואדם בעל עבר פלילי רב, מקרים פליליים אחרים יהיו מחייבים ענישה כבדה, בהתאם לחומרת העבירה.

יחד עם זאת, חייב בית המשפט או יחידת ההסדרים המותנים להציג את הראיות הקיימות בידו, לרבות עדויות ולבסס את טיעוניו לפי אותן עדויות.

באם לא יוצגו הראיות, או שמא אין בהם ממש, יכול עו”ד המייצג לבדוק את הטענות ואת הראיות, לדרוש את סגירת התיק ללא תנאים.

חשיבות ייצוג עו”ד פלילי בהסדר מותנה

ראשית לציין כי ייצוג של עו”ד פלילי במהלך ביצוע הסדר מותנה הוא משהו שניתן להתמודד איתו לבד, אחרי הכל ההליך מבוצע אל מול רשויות האכיפה, אך מחשב זאת בבסיסה מוטעית ואינה נכונה.
לפני ההגעה ליחידת ההסדר חשוב לעבור עם עו”ד על כל חומר החקירה, הראיות המצויות בידי התביעה, וכמובן בחינה האם ניתן לסגור את התיק בדרכים אחרות.

לאחר ייעוץ מקצועי, תגיעו מוכנים עם כל המידע והדרכים להתמודד איתם, תהיו בטוחים בטיעונים שלכם, ובאמצעות ייעוץ וליווי נכון תשיגו את תנאי ההסדר הטובים ביותר עבורכם.

אל תשכחו כי אתם אנשים מן השורה, ברגע שתגיעו ליחידת ההסדר באופן עצמאי, יהיה לכם לא פשוט בכלל להתמודד עם האנשים המנוסים הנמצאים שם.

עורך דין פלילי מקצועי ידע בדיוק איזה סוג של הסדר מגיע לכם, מכיוון ואינכם מכירים את כל סוגי ההסדר הקיימים, לא תדעו כי קיימות אופציות נוספות ואתם עלולים להסכים להסדר קשה, מה גם שהייתם יכולים לקבל הסדר טוב הרבה יותר לו ידעתם שאתם זכאים לדרוש אותו.

יחד עם זאת, עורך דין פלילי תותח שמייצג אתכם, יעמוד על הדרישות לקיום ההסדר באופן מהיר ככל שניתן, זאת במטרה אחת עיקרית להחזיר אתכם לשגרת החיים במהירות האפשרית.

התנאים הנכללים בהסדר מותנה

ישנם לא מעט תנאים שיכולים להיות חלק מההסדר, אתם חייבים לקרוא את ההסדר כולו, לוודא שאתם יודעים בדיוק מהם התנאים, הפרת התנאים האלו עלולה להוביל להגשת כתב האישום לבית המשפט.

התנאים הנפוצים ביותר בהם משתמשים בהסדרים מותנים הם : תשלום פיצויים לנפגע העבירה, חתימה על הסכם שלא תבצעו עבירה פלילית נוספת, תשלום קנס לקופת המדינה.

באם יש אחד מתנאים אלו שתתקשו לבצע, אל תחתמו על הסכם זה, הנפוץ ביותר מבין כל תנאים אלו הוא תשלום קנס לקופת המדינה. (נכון לכתיבת שורות אלו).

תפקידו של עו”ד פלילי הוא לנהל עבורכם משא ומתן, בדיוק כמו שהוא מנהל בבית המשפט, הוא ינסה למצות את תום את ההסכם הטוב ביותר עבורכם.

סירוב חתימה על הסדרים מותנים

אדם המואשם בעבירה ראשי לסרב לחתום על הסכם מותנה, אם כי ברגע הסירוב בחתימה על ההסדר, יוגש כתב אישום לבית המשפט.

מערכת בתי המשפט באופן גורף לא רואים בעין יפה את אלו שסירבו לחתום על הסדר מותנה, זאת כי נתנו להם את גלגל ההצלה לחזור לחייהם הנורמטיביים ולמסלול אליו היו רגילים.

הסיבה בגללה רוב עוה”ד ימליצו על חתימה על הסדר מותנה היא השבת השגרה, תוכלו לדעת כי אתם מאחורי המענה, מעכשיו תוכלו להתקדם הלאה בחייכם מבלי לחשוש על השלכות נוספות.

אי ציות לתנאי ההסדר, מהווה הפרה שלו, לכן חשוב שוב לציין כי אין מנוס מלבדוק לעומק את תנאי ההסדר ולדעת אותם על בורים.

Call Now Button