הסדר מותנה

הסדר מותנה – כל מה שאתם צריכים לדעת

אדם אשר היה מוזמן לחקירה במשטרה והיה חשוד בפלילים, לאחר התהליך הוא חושב שהכל מאחוריו והוא יכול לחזור לשגרת חייו, עד שפתאום מגיע זימון להתייצב בחקירת הסדר מותנה של יחידת התביעה משטרתית.

רבים לא יודעים מהו בכלל הסדר מותנה, מדוע בוחרת התביעה להשתמש בסוג זה של עילה לסגירת התיק, ומה עליהם לעשות מרגע קבלת הזימון.

לכן, הכנו לכם את המדריך המקיף ביותר שתוכלו למצוא, שיסביר לכם צעד אחרי צעד מה הולך לקרות, מה המשעות של סגירת תיק בעילת "סגירה בהסדר".

ראשית יש לציין, כי גם במקרים כאלו מומלץ מאוד כבר בתחילת ההליך לפנות אל עורך דין פלילי שיבחן את האפשרויות העומדות לרשותכם, זאת בכדי למצות את הזכויות שלכם עד תום.

החשיבות הרבה של ייעוץ ע"י סנגור פלילי כבר בתחילת התהליך, מגיעה ליידי ביטוי בשלבים אלו, השלבים שנראים לכל אדם כשלבים המאוחרים יותר.
באם בחר אדם הנמצא כחשוד במהלך חקירה לקבל ייעוץ ע"י עו"ד פלילי מומלץ, יכול היה ומצב הדברים משתפר ואפילו מגיעה לסגירה בעילה אחרת שאינה מותנת.

חוסר הידעיה לקראת מה אתם הולכים, הוא זה שגורם ללחץ הנפשי הכבד, יחד איתו אתם עלולים להיות בסוג של ערפול שיגרום לבצע טעויות.

בואו נפזר יחד את מסך הערפל הכבד הזה, נסביר לכם בדיוק מה קורה בהסדר מותנה.

מה זה בכלל הסדר מותנה?

הסדר מותנה, הוא אחד מארבעת עילות לסגירת תיק במשטרה, מדובר על הסכם בין הנאשם ובין המדינה, כאשר הסמכות האחראית לבצע הסדרים מסוג זה היא יחידת התביעות, הפרקליטות או יחידת הסדר מותנה.

במסגרת ההסכם צריך החשוד להודות בעבירות המיוחסות לו, (יש לכך משקל כבד מאוד) ובתמורה להודאה באשמה מתחייבת המדינה שלא להעמיד לדין את הנאשם.
כמו כן, לא יפתח תיק פלילי לנאשם שעלול לגרום לו לשינוי במעמדו ובהמשך חייו התקין.

עילת סגירת תיק מותנה, היא עילה חדשה, היא נכנס לתודעה המשפטית רק בשנת 2013, עד לאותה תקופה תיקים היו נסגרים בעילות שונות כגון, חוסר עניין לציבור, חוסר אשמה, חוסר ראיות, אך מכיוון וגם מקרים חמורים היו נסגרים מאותן עילות החליטה המערכת המשפטית למצוא עילה נוספת לסגירה, כזאת שתכלול בתוכה גם ענישה, גם סגירת התיק וחזרה מהירה לשגרה של אותו אדם נורמטיבי שבציע עבירה.

הסדר מותנה, הוא עילת סגירה שיכולה להחזיר אתכם לשגרה בדרך המהירה ביותר, זאת מבלי לגרום לכם לנזקים כבדים.

ההליך הוא החלפה של מה שאמור להתבצע בבית המשפט, במסגרתו מודה הנאשם במיוחס לו, ומאידך מתחייבת המדינה שלא לפתוח תיק פלילי כלפי אותו אדם.

התנאים לעריכת הסדר מותנה

לא בכל תיק ובכל מקרה פלילי יכול הנאשם לדרוש לסגור את ההליך בהסדר מותנה, ישנם קריטריונים המחייבים את אופציה זאת.

ראשית, צריך הנאשם להוכיח כי אין לו הרשעות פליליות קודמות במשך חמש השנים האחרונות, אם כי מדובר על מעידה חד פעמית ושאינה מאפיינת את האדם, במקרים ואדם בעל עבר פלילי רב, מקרים פליליים אחרים יהיו מחייבים ענישה כבדה, בהתאם לחומרת העבירה.

יחד עם זאת, חייב בית המשפט או יחידת ההסדרים המותנים להציג את הראיות הקיימות בידו, לרבות עדויות ולבסס את טיעוניו לפי אותן עדויות.

באם לא יוצגו הראיות, או שמא אין בהם ממש, יכול עו"ד המייצג לבדוק את הטענות ואת הראיות, לדרוש את סגירת התיק ללא תנאים.

חשיבות ייצוג עו"ד פלילי בהסדר מותנה

ראשית לציין כי ייצוג של עו"ד פלילי במהלך ביצוע הסדר מותנה הוא משהו שניתן להתמודד איתו לבד, אחרי הכל ההליך מבוצע אל מול רשויות האכיפה, אך מחשב זאת בבסיסה מוטעית ואינה נכונה.
לפני ההגעה ליחידת ההסדר חשוב לעבור עם עו"ד על כל חומר החקירה, הראיות המצויות בידי התביעה, וכמובן בחינה האם ניתן לסגור את התיק בדרכים אחרות.

לאחר ייעוץ מקצועי, תגיעו מוכנים עם כל המידע והדרכים להתמודד איתם, תהיו בטוחים בטיעונים שלכם, ובאמצעות ייעוץ וליווי נכון תשיגו את תנאי ההסדר הטובים ביותר עבורכם.

אל תשכחו כי אתם אנשים מן השורה, ברגע שתגיעו ליחידת ההסדר באופן עצמאי, יהיה לכם לא פשוט בכלל להתמודד עם האנשים המנוסים הנמצאים שם.

עורך דין פלילי מקצועי ידע בדיוק איזה סוג של הסדר מגיע לכם, מכיוון ואינכם מכירים את כל סוגי ההסדר הקיימים, לא תדעו כי קיימות אופציות נוספות ואתם עלולים להסכים להסדר קשה, מה גם שהייתם יכולים לקבל הסדר טוב הרבה יותר לו ידעתם שאתם זכאים לדרוש אותו.

יחד עם זאת, עורך דין פלילי תותח שמייצג אתכם, יעמוד על הדרישות לקיום ההסדר באופן מהיר ככל שניתן, זאת במטרה אחת עיקרית להחזיר אתכם לשגרת החיים במהירות האפשרית.

התנאים הנכללים בהסדר מותנה

ישנם לא מעט תנאים שיכולים להיות חלק מההסדר, אתם חייבים לקרוא את ההסדר כולו, לוודא שאתם יודעים בדיוק מהם התנאים, הפרת התנאים האלו עלולה להוביל להגשת כתב האישום לבית המשפט.

התנאים הנפוצים ביותר בהם משתמשים בהסדרים מותנים הם : תשלום פיצויים לנפגע העבירה, חתימה על הסכם שלא תבצעו עבירה פלילית נוספת, תשלום קנס לקופת המדינה.

באם יש אחד מתנאים אלו שתתקשו לבצע, אל תחתמו על הסכם זה, הנפוץ ביותר מבין כל תנאים אלו הוא תשלום קנס לקופת המדינה. (נכון לכתיבת שורות אלו).

תפקידו של עו"ד פלילי הוא לנהל עבורכם משא ומתן, בדיוק כמו שהוא מנהל בבית המשפט, הוא ינסה למצות את תום את ההסכם הטוב ביותר עבורכם.

סירוב חתימה על הסדרים מותנים

אדם המואשם בעבירה ראשי לסרב לחתום על הסכם מותנה, אם כי ברגע הסירוב בחתימה על ההסדר, יוגש כתב אישום לבית המשפט.

מערכת בתי המשפט באופן גורף לא רואים בעין יפה את אלו שסירבו לחתום על הסדר מותנה, זאת כי נתנו להם את גלגל ההצלה לחזור לחייהם הנורמטיביים ולמסלול אליו היו רגילים.

הסיבה בגללה רוב עוה"ד ימליצו על חתימה על הסדר מותנה היא השבת השגרה, תוכלו לדעת כי אתם מאחורי המענה, מעכשיו תוכלו להתקדם הלאה בחייכם מבלי לחשוש על השלכות נוספות.

אי ציות לתנאי ההסדר, מהווה הפרה שלו, לכן חשוב שוב לציין כי אין מנוס מלבדוק לעומק את תנאי ההסדר ולדעת אותם על בורים.

הסדר מותנה לאחר הגשת כתב אישום
הסדר מותנה לאחר הגשת כתב אישום

אחת הדרכים להתמודדות עם כתב אישום היא סגירתו כחלק מהסדר מותנה, הליך הסדר מותנה לאחר הגשת כתב אישום הוא הליך הנחשב קל בהשוואה להליך פלילי בו הוגש כתב האישום והא נידון בבית הדין.

אין ספק כי הרשעה פלילית יכולה להשפיע באופן קיצוני על אדם נורמטיבי, כאן מגיע החוק להקל עם אזרחים אשר לא ביצעו מעולם פשע ומונע מהם את הגשת כתב האישום ומציע עונשים אשר אלו נחשבים לקלים מאוד ביחס לעבירה אשר בוצעה.

ישנם מקרים בהם לא יוגש כלל התיק להליך של הסדר מותנה, זאת במידה ומדובר על עבירות מין במשפחה, עבירות אלימות קיצונית וקשה במשפחה ועוד מקרים לרבות עבירות רצח, הריגה ועוד.

הסדר מותנה – שאלות ותשובות

מהו הסדר מותנה?

הסדר מותנה הוא כלי המשמש את מערכת המשפט, כלי זה מאפשר לתביעה אשר קבעה כי יש די ראיות ועדויות להעמיד את החשוד לדין, לסגור את התיק ללא הגשת כתב האישום לבית הדין בתנאים מקלים.

לאחר שהחליט התובע כי ישנן די ראיות להעמיד את החשוד לדין, הוא יכול לבחור בהתאם לעברו של החשוד לבחון את האפשרות לסגור את התיק כחלק מהסדר.

מהן ההשפעות השלכות של ההליך הפלילי?

יש להבין, מרגע בו אדם הגיש תלונה במשטרה על אדם אחר או קבוצה של אנשים, אין בידו יותר להחליט מה יתפתח, מכאן המשטרה מנהלת חקירה והיא זאת שקובעת את המשך ההליך מול החשוד.
הליך פלילי היא מצב בו המדינה תובעת את החשוד והיא זאת שעליה מוטלת האחריות למיצוי הדין עם העבריין, זאת מתוך שמירה והגנה על האינטרס הציבורי.
יש להבין, כי האזרח אשר מואשם בפלילי אין לו כל יכולת להתמודד עם הליך פלילי אל מול משאביה וכליה העצומים של הממשלה, יהיה אמיד אשר יהיה לממשלה קיימות יכולות וכלים, אנשי מקצוע מיומנים אשר כל חייהם עוסקים בטיפול בסוגי מקרים אלו. לכן, כל אדם הנמצא בהליך פלילי מתמודד עם מערכת חזקה ובעלת יכולות אינסופיות למצות עימו את הדין.

האם הממשלה עושה כראוי כאשר מפעילה את כל עוצמתה?

אין מחלוקת על כך כי הליך פלילי הוא אגרסיבי מאוד, יש לכל הליך פלילי כזה השפעות רבות אשר כלל לא נלקחות בחשבון מצד המשטרה, התביעה, בית הדין ועוד גורמים אשר מוערבים בדבר.

כאשר אדם מבצע מעידה אחת בכל מהלך חייו, היה אזרח נורמטיבי ושומר חוק, בגלל מעידה אחת יש להפעיל עליו את כל עוצמת המערכת? האם במקרים של עבירות "קלות" יש גם לשפוט את האדם לחומרה? האם עושה נכון המערכת כאשר מפעילה עונשים כבדים על אנשים מן השורה? מהי יצירת הרתעה נכונה בה צריכה להשתמש הממשלה אם לא בכדי ענישה כבדה? האם הענישה, הכתמת שמו של הנאשם, הענישה הכבדה אכן עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי?

האם אדם אשר היה אלים פעם אחת במקרה קיצוני זהה לאדם אשר לו עבר עשיר של אלימות? האם אדם אשר תכנן גניבה, ביצע מהלכי תחכום רבים לצורך הגניבה זהה לאדם אשר ביצע גניבה בודדת כחלק ממעשה שטות? לא פעם אנו עדים למקרים בהם אנשים מבצעים לצערנו גניבות אשר מגיעות ממצבי מצוקה קשים מאוד. האם אדם אשר גנב מתוך מצוקה זהה לאדם אשר כל חייו עוסק במרמה וגניבות?

יהיו רבים אשר יסכימו כי אין להיצמד ללשון החוק בכל מקרה ולהטיל על כל נאשם את כל כוחה של המערכת ואת כל משקלו של הליך פלילי.

כאן מגיע הסדר מותנה לאחר הגשת כתב אישום להתמודד עם הדברים, להקל על מערכת המשפט ולתת את ההשקפה שלא להגיש כתב אישום כנגד חשוד למרות שישנן די ראיות להרשיעו ולסגור את התיק בתנאי "הסדר מותנה".

מה ההבדל בין הסדר מותנה להסדר טיעון?

יש להבדיל בין "הסדר מותנה" לבין "הסדר טיעון" זאת קיים הבדל גדול מאוד ומהותי בין השניים.

הסדר טיעון = הסדר בין התביעה לנאשם. קורה אחרי שהוגש כתב אישום, בהסדר טיעון הנאשם יודה בעבירות המיוחסות לו מול בית הדין, בתמורה התביעה תפחית את סעיפי האישום ועל ידי כך גם יקבל הנאשם הקלה בעונש.

הסדר מותנה = הליך זה קורה עוד לפני הגעה לבית הדין, במקרה זה כלל לא מוגש כתב אישום, כל ההליך מתבצע מול התביעה לבין החשוד. העונשים קלים מאוד ביחס להסדר טיעון, לא תירשם לנאשם הרשעה בגיליון הפלילי.

מהם התנאים לסגירת תיק בהסדר מותנה?

ע"פ החוק, ישנם תנאים אשר חייבים להתקיים בכדי שתיק יסגר כחלק מביצוע הסדר.

התנאים לסגירת תיק בהסדר:

  1. עבירות הן מסוג חטא או עוון, או סוגי עבירות שקבע המחוקק.
  2. לנאשם לא קיים רישום פלילי בחמש השנים האחרונות שקדמו לעבירה, אין חקירות או הליך פלילי אחר אשר מתנהל מולו גם אם אינו חלק מההסדר.
  3. התובע סבור כי למרות העדויות והראיות העונש המתאים לחשוד לא כולל מאסר בפועל.

במילים פשוטות, החוק קובע שמדובר על עבירה "קלה" בחומרה ובנזקים שלה, מי שביצע את העבירה הוא אדם נורמטיבי ואי לו כלל עבר פלילי, לכן לא ראוי להטיל עליו את כל עוצמתה של המערכת ואפשר יהיה להסתפק בסגירת התיק בהסדר.

דוגמאות לעבירות שיסגרו בהסדר

איומים, גניבה, זיוף, תקיפה שאינה גורמת חבלה, הסגת גבול, הטרדה טלפונית. יש לציין כי רשיצה זאת אינה סופית. ישנן לא מעט דוגמאות לעבירות שבהן תיקים נסגרים בהסדר, גם מקרים קיצוניים יותר.

מה העונש שמקבלים בהסדר מותנה?

תשלום קנס לאוצר המדינה עד 29200 ש"ח.
תשלום פיצוי לנפגע העבירה עד 29200 ש"ח.
התחייבות להימנע מביצוע עבירה למשך תקופה שלא עולה על 12 חודשים.
תוכנית שיקום על ידי קצין מבחן שגם היא לא עולה על שנה.
אמצעים לתיקון נזק כגון : מכתב התנצלות, השבת תיקון חפץ אשר נשבר, התחייבות לא להיות בקשר עם אדם או כניסה לשטח מסוים.

האם חובה להודות בעבירה לסגירת תיק בהסדר?

חלק ממהליך של הסדר מותנה הוא הודאת החשוד בעבירה לרבות התחייבות לעמוד בתנאי ההסדר, התובע מתחייב לא להגיש את כתב האישום לאחר שהחשוד עמד בכל התנאים במסגרת ההסדר, התיק ייסגר, לא יוגש כתב אישום וגיליון הרישום יהיה עם רשימה כי התיק נסגר בהסדר.

האם ראשי בית המשפט להתערב בשיקול התובע?

ע"פ תיק אשר נידון בבית המשפט העליון 77485/19 דחה בית המשפט טענות וקבע כי בתי הדין לא יתערבו בשיקול דעת התובע באשר החלטתו להעמדה לדין ולא על סגירה של תיק בהסר מותנה, על ידי כך מצמצם בית הדין את האפשרות להמיר כתב אישום בהסדר מותנה.

זמין 24/7