ההבדל בין רישום משטרתי ופלילי

ההבדל בין רישום משטרתי ופלילי

רבים נוטים להתבלבל ולא להבין מהו ההבדל בין רישום משטרתי ורישום פלילי, מהם ההשלכות הקיימות בכל אחד מסוגי הרישומים האלו, וכיצד כל אחד מהם משפיע על האדם.

במערכת המשטרתית קיימים שני סוגים שונים של רישומים:

רישום פלילי

מרשם זה מפרט את העבר הפלילי של האדם, בו מופיעים כל ההרשעות שלו בבתי הדין, עבירות עוון, פשע, צווי מבחן ושירות לציבור באם התקיימו בחלק מהתיקים, החלטות מבית משפט לנוער (בענייני תיקים של קטינים) ועוד.

במילים אחרות : רישום פלילי מפרט את כל ההליכים שהוגשו על אותו אדם והסתיימו בהרעשה פלילית בבית המשפט, כלומר חקירות שהחלו ובהם הוגש כתב אישום.

רישום משטרתי

מכיל את כל רישומי המשטרה, לרבות חקירות באם בוצעו כאלו בכדי לגבש ראיות לצורך הגשת כתב אישום, תיקים שנסגרו מחוסר ראיות, תיקים שנסגרו בהסדר מותנים, תיקים שנסגרו מחוסר עניין לציבור ועוד.

הרישום המשטרתי מכיל תיקים שלא הוגש בגינם כתב אישום, הם נחשבים בתור "תיק סגור" מטעם התביעה, במקרים אחרים יש ברישום המשטרתי תיקים שהם בהליכים, תיקים הנמצאים בחקריה וטרם הוכרע והוחלט האם להגיש בגינם כתב אישום.

כלומר, אם בוצעה עבירה פלילית והיא עדיין בשלבי החקירה, היא לא תופיע ברישום הפלילי, אלא תופיע ברישום המשטרתי כי טרם הועמד החשוד לדין וטרם התקבלה החלטה בעינינו.

אני רוצה להוציא תעודת יושר, הייתי בחקירה בעבר, מה זה אומר ?

יש להבין ראשית כיצד נסגר התיק, באם הורשע האדם והתיק הגיע לבית הדין, שם נגזר עליו עונש, התיק יופיע ברישום הפלילי, כלומר בתעודת היושר יופיע כי בוצעה עבירה פלילית, כזאת שתשפיע על מקומות העבודה העתידיים של האדם.
רישום זה יופיע רק ברישום הפלילי ולא ברישום המשטרתי.

אם רשות מסוימת מעוניינת לקבל מידע אודות תיק סגור, היא יכולה לפנות לרישות המשטרתי שם תוכל לעיין ולצפות במידע.

צפייה ברישום סגור, מותרת אך ורק מסיבה אחת והיא ביצוע מילוי תפקיד, מתן מידע זה למי שאינו ראשי תיחשב כעבירה פלילית מהקשות ביותר.

הסיבות לשינוי עילת תיק לחוסר אשמה:

בכדי לשנות את הסיבות לסגירת תיק לחוסר אשמה, כדאי לפנות לעורך דין פלילי שיעזור להכין את מכתב הבקשה, עוה"ד מכיר את התביעה ויודע לנמק את הסיבות שיעזרו להוביל לסגירה בחוסר אשמה.

כל סגירה בעילה שהיא אינה "חוסר אשמה", מותירה ספק גדול מאוד לגבי חפותו של האדם בביצוע המעשה, יחד עם זאת כל רישום משטרתי שקיים לאדם יוצר פקפוק בעיני הרשויות, בשונה מאדם שאין לו את אותו הרישום המשטרתי.

לדוגמה:

מקרה שהגיע למשדרנו, בו אדם היה חשוד במעשה, לאחר חקירה התברר כי התיק נגדו נסגר סיבת "חוסר ראיות", אותו אדם היה עוסק באבטחה וזה היה מקור פרנסתו היחיד.
יחד עם זאת הוא היה מתנדב בשירות המשטרה עצמה, לאחר שנסגר ההליך והופיע כי קיים לו רישום משטרתי שנסגר מחוסר ראיות, הוחלט להפסיק את פעילותו ההתנדבותית, הוא פוטר לאלתר מעבודתו, כי זאת מחייבת רישום משטרתי ופלילי נקי.

משרדינו טיפל בתיק בהצלחה רבה, הצליח לשנות את סעיף הסגירה לחוסר אשמה, וחייו של אותו אדם חזרו לשגרה הוא שב לשגרת חייו בתוך זמן קצר.

זמין 24/7