דגשים חשובים לחקירה במשטרה

דגשים חשובים לחקירה במשטרה

אם זומנתם לחקירת משטרה, יש דגשים חשובים לחקירה במשטרה שאתם חייבים להכיר, לא כל דבר שתגידו גם אם אתם בטוחים בחופתכם, יכול לעזור לכם.
גם אם בחרתם להגיע לחקירה ולשמור על זכות השתיקה, ייתכן מאוד ולא תמיד זה הדברה הנכון לעשות, לכן הבאנו לכם מספר דגשים חשובים ובסיסיים שחובה להכיר. (חשוב לציין ולהדגיש כי אין בנאמר ייעוץ משםטי, כל העושה אחד מדברים אלו זה באחריותו בלבד, אלו דגשים בסיסיים ובכדי לדעת כיצד יש לפעול מומלץ לקבל ייעוץ של עורך דין פלילי שיבחן את המקרה וימליץ על המשך ההליך ודרכי הפעולה).

מהרגע בו הגיעה תלונה למשטרה, או שהיא עדה למקרה של ביצוע עבירה, מתחילה החקירה המשטרתית, בכדי לבצע את עבודת החקירה יש למשטרה סמכויות רבות, היא ראשית לבצע חיפוש בביתו ובכליו של אדם, בנוסף לבצע חיפוש פיזי על גופו, לרבות האפשרות לשלול את חירותו של האדם ולהכניסו למעצר). יש להבהיר כי מעצר המשטרה הוא לא בגדר ענישה, מדובר על הליך שבו המשטרה עוצרת אדם החשוד במעשה זאת במטרה למנוע את שיבוש מהלך החקירה, את האפשרות שהחשוד יחביא או יעלים ראיות מזירת הפשע, מעצר זה הוא בכדי לשמור על היכולת של המשטרה להתחיל חקירה בצורה יסודית ללא פגמים.

דגשים חשובים לחיקרה במשטרה מתחילים בידיעה שיש לכל נחקר גם זכויות! חוקרי המשטרה ינסו להפעיל עליכם לא מעט תרגילים שיכולים למנוע ממכם את הרצון להשתמש בזכויות אלו.

דגשים עיקריים לחקירת משטרה

לחקירה נדרשת הכנה

ישנם שני מקרים עיקריים בהם מתבצעת חקירת משטרה, הראשון הוא באם נעצר החשוד בסמוך למעשה, המשטרה תביא אותו אל בית המעצר ומיד לאחר מכן יבוצע תשאול וחקירה ראשונית, כבר בשלב זה קיימת הזכות שלמור על שתיקה ולבקש את יעוצו של סניגור פלילי.
מקרה נוסף הוא זימון לחקירה במשטרה לאחר הגשת תלונה, באם הוגשה תלונה על אדם בכל עבירה שהמשטרה רואה לנכון לחקור, אותו אדם יזומן אל תחנת המשטרה לחקירה, באם זומנתם לחקירה נדרשת הכנה לחקירה משטרה, הכנה זאת תוכל לשנות גורלות, מובן כי מדובר על דיני נפשות, חקירה היא לא דבר נעים כלל, יש להכיר את כל תרגילי החקירה המופעלים עליכם, לזהות אותם ולהיות אלו ששולטים בחדר.

לכל נחקר יש זכויות

אל תוותרו על הזכויות שלכם בשום שלב!
החוקר מחוייב לציין בפני החשוד כי כל דבר אשר נאמר בחקירה יכול גם לשמש נגדו לאחר מכן, בנוסף הוא חייב לציין כי החשוד מחוייב למסור פרטים שעלולים לפגוע או להפלילו, כמו כן הסתרה של פרטים אלו יכולה להוות שיבוש מהלך חקירה, כל אלו דברים אותם חייב לציין החוקר.
אל תעשו טעות ותוורתו על הזכות להתייעץ עם עורך דין, ייעוץ קצר יכול לגמור את ההליך באותה חקירה, ואילו הרצון להתמודד לבד עם הדברים בצורה לא מקצועית עלול להביא לתוצאות כבדות וקשות מאוד.

אתם כל הזמן בחקירה

מהרגע שזומנתם לחקירת משטרה, הצעד הראשון שאתם עושים בתחנת המשטרה אתם כבר נחקרים. לכן, יש להתנהג בהתאם, החוקר הוא לא חבר שלכם, גם אם הוא יצא איתכם לעשן סיגריה, המטרה שלו היא אחת וזה להשיג ממכם מידע, הוא ינסה להתחבב עליכם, או במקרים אחרים ינסה לאיים עליכם. יופעלו עליכם לא מעט תרגילים, כגון : הקלטות סמויות, הכנסה של מדובבים, הפעלת לחץ פסיכולוגי, הבטחות שווא ועוד, הכל במטרה אחת והיא להשיג מידע רב ככל שניתן על פרטי המקרה.

החוקר הוא לא שופט

אחד הדברים בהם "נופלים" נחקרים רבים הוא תרגיל פשוט אותו מפעילים החוקרים, הם מבטיחים לנחקר כי ישחררו אותו מכל אשמה באם הוא יודה במיוחס אליו. הרי הודאה נחשבת למלכת הראיות אליה כל חוקר שואף להגיע, החוקר יכול להבטיח כי לא יוגש כתב אישום, שלא תקבלו גם לא עונש הקל ביותר, הכל במטרה שתודו במיוחס לכם. חשוב להבין כי החוקר לא יכול לקבוע אם תקבלו עונש ומה הוא יהיה, מדובר על ניסיון מוחלט להכשיל את האדם הנחקר.

זמין 24/7