ליווי בחקירת משטרה

דברים שאסור להגיד בחקירה פלילית

חקירה פלילית היא בוודאי סיטואציה מאוד מלחיצה, אך יש דברים שאסור להגיד בחקירה פלילית ולא כל נחקר מודע אליהם.

לכן, לא פעם אנו עדים למקרים בהם גם אדם חף מפשע מפליל את עצמו בעבירה אחרת, במיוחד שמדובר על חקירות בתחום של עבירות סמים.

חשוד נעצר מחזיק סם, לאחר מכן נעצר ומגיע לתחנת המשטרה, תוך כדי חקירה הוא מתחיל לספר סיפורים מהיכן השיג את הסם, מספר שרכש כמויות גדולות ומכר אותן בכדי שתהיה לו האפשרות לצרוך את הסם שנשאר מבלי שיצטרך לשלם עליו. מבלי שהוא שם לב הוא הפליל את עצמו בעבירה של סחר בסמים למרות שכל מה שהיה לו זה אחזקת סם קל בכמות קטנה, עבריה זאת לא תהיה עניין גדול אם הייתה התנהלות נכונה של הנחקר.

להלן הדברים המובילים שאסור לומר בחקירת סחר בסמים.

אל תאיים

זו אמירה אמיתית למרות שזה נראה כמו שכל ישר של כל אחד. אם קצין או חוקר מאיימים כחלק מתהליך החקירה, הם יחוו מכה בחזרה זאת ממש לא צריכה להיות הגישה, אתם צריכים להבין שבהלך החקירה חלק מהטכניקות של החוקרים היא לאיים ואתם לא מאימים בחזרה בשום אופן. זה ישקף באופן שלילי את הגישה והחשיבה כלפיכם בתור נחקרים. קנסות וזמן במעצר שהוגשו יהיו חלק מההשלכות של אמירה חסרת אחריות שכוללת בתוכה איום כלפי החוקר.

אל תתעצבן

זו שוב הצהרה אמיתית. אם החוקר יודע שאנשים אחרים נמצאים בעמדות סמכות בהן מחליפים מידע, החוקר יהיה חכם לשתוק בנוגע לחקירה. נחקרים לא צריכים להתעצבן על כך שהם לא אמרו דבר, הם צריכים לשמור על קור רוח ולחסוך את האנרגיות של עצמם למכת החזרה שעלולה לבוא אם יסגירו את עצמם באמירת דברים שעלולים להוביל להרשעה פלילית.

אל תפחד ממאבק מתמשך וארוך

זה החלק שבו אתה באמת זורח. אם אתה יודע שהחקירה הזו לא שווה את חייך או את חייהם של אחרים, תוכל לראות בקלות את טקטיקות הבריונות וההפחדה הנהוגות נגדך. תוכלו לראות בקלות את הסטנדרטים הכפולים ואת חוסר ההגינות. החוקר או הסוכן המיוחד צריך להיות מודע לכך שאתה בכלל לא הגיבור או הקורבן, אתה המומחה, והם צריכים להתייחס אליך ככזה. זה לא אומר שאתה לא זוכר מי אתה ומה עשית, אתה בהחלט עושה זאת! אל תשכחו שחקירת משטרה לא נגמרת בתוך דקות ספורות, גם אם אתם בטוחים שחומרת העבירה שלכם היא ממש קטנה ואתם תסיימו מהר ורק נמצאים בתוך חלק של הליך פורמלי. חקירת משטרה יש לה מטרה! והיא לא לטובתכם כלל!

לתקשר עם המשטרה

אחד מאותם דברים שאסור להגיד בחקירה פלילית הוא להודות ישר בעבירה, או לומר דברים שעלולים לגרום לכם להיות במצב יותר חמור ממה שהגעתם אליו מההתחלה לחקירת משטרה. התקשורת עם המשטרה צריכה להיות בסיסית, אתם צריכים להגיע מוכנים ועם ידע רב ולא לגרום לחוקר בתחנת המשטרה להיות זה ששולט בתהליך, אלא רק לתת לו את ההרגשה שהוא זה ששולט בחדר.

קו ההגנה האחרון הוא תקשורת עם המשטרה. כאשר יש מקרים בהם המשטרה לא תמיד התנהלה נכון (ולצערנו יש לא מעט כאלו) קו ההגנה יכול להתבסס על האשמה שבגלל התנהלות לא נכונה של המשטרה התקיימה עבירה פלילית של החשוד, כלומר, חשוד שהותקף על ידי אדם, יצר קשר עם המשטרה והם לא הגיעו במהירות מספקת, משום כך חשש אותו אדם והגיב כחלק מהגנה עצמית ולאחר מכן גם גרם חבלה חמורה לתוקף, או לפורץ שנכנס אל שטח הבית שלו, התוקף יכול להיות זה שיגיש תלונה במשטרה והאדם שהגן על עצמו ימצא את עצמו בחקירה תחת אזהרה.

זמין 24/7