ביזוי מיני

ביזוי מיני

אחת השאלות שעולה לא פעם, היא מהו ביזוי מיני, הרי אין החוק מתייחס לכך במישרין, אך יחד עם זאת עומדת מול בתי המשפט שאלה מכרעת במקרים רבים כיצד יש לפעול במקרים בהם לא הייתה פסיקה קודמת.
סעיף 20 ב' מעגן בתוכו את הלכת הצפיות בדרך סטטוטורית ואילו במערכת בתי המשפט קיימת מחלוקת, בבחינה האם קיימת תחילה שבה יש ממש בעברות ההתנהגות, כלומר מתקיימת בבית המשפט בחינה שבודקת את יסוד המטרה, כדוגמת עבירות מין כגון מעשה סדום, מעשה מגונה ועוד.

ביזוי מיני מולו עומד בית המשפט

לדוגמה :

ערעורו של אדם אשר הורשע בבית הדין המחוזי במספר רב של עבירות בין העבירות ניתן למנות, שידול לזנות, סחיטה ואיומים בכוח, תקיפה, ביצוע מעשה מגונה.

הנאשם, הצליח לשכנע את המתלוננת לעבור לגור בבית משפחתו, זאת במטרה להגביר את עיסוקה בזנות, זאת תוך כדי שהוא סוחט ממנה את כספיה.

מאחר והנאשם חשד באותה מתלוננת כי במהלך עיסוקה היא מסתירה ממנו כספים, באופן קבוע היא מפשטיה בחדר סגור, מכניס את ידו לאיבר מינה זאת בכדי לבדוק האם החביאה שם כספים אותם לא העבירה לידיו.

עולה השאלה, האם מקרה זה מצדיק הרשעה בביצוע עבירה מסוג מעשה מגונה ?

הרי, חוק העונשין מגדיר מעשה מגונה לפי סעיף 348 , לפי לשון החוק "מעשה לשם גירוי, סיפור או ביזוי מיני".

אין כאן מחלוקת כלל כי הנאשם לא ביצע בשום אופן את מעשיו בכדי ליצור ביזוי מיני, או לספק את צרכיו.

כל עניינו היה כלכלי ורוכשני!

אך למרות זאת, דחה בית המשפט העליון את הערעור על סעיף זה בביצוע מעשה מגונה, כי עצם מעשיו של הנאשם מקיימים את "הלכת הציפיות", ועומדים על דרישת הביזוי המיני.

מבנה היסוד העובדתי

בתי הדין נוהגים בשיטה של בחינת כל תיק העומד מולם, ובו בודקים את מבנה היסוד העובדתי לרבות היסוד הנפשי הקיים בכל מקרה בו מבוצעת עבירה מינית בכלל, לרבות מעשים הנוגעים לביצוע מעשה מגונה.

מכאן כי פסק הדין בוחן את היסוד הנפשי הקיים בעבירה זאת, כלומר האבחנות הקיימות בין עבירת תוצאה לבין עבירת התנהגות.

סיעף 20 ב' כפי שכבר צוין, מעגן את הפיות בדרך סטטוטורית, אך ידוע דבר אחד בבית הדין הבחינה היא שונה, החוק אמנם רחב ומקיף כל נושא, אך עורך דין טוב ידע למצוא ולהעמיד את המשפט באותן סוגיות איתם יתקשה להתמודד, כל זאת במטרה לבחון את האפשרות להקל בעונשו של הנשאם, להפחית את סעיפי האישום ויחד איתם את העונש הצפוי.

מכאן אנו למדים עוד פסיקה לפי בוחן בית הדין את העבירות המובאות לפניו, בעצם ביזוי מיני, די שהקורבן יחוש סוג של ביוש בביצוע המעשה, גם באם לא קיים ריגוש מיני אצל הנאשם, יפסוק בית הדין כי קיים יסוד של ביצוע מעשה מגונה.

העונש על ביצוע מעשה מגונה, הוא עד 3 שנות מאסר.

חשיבות היוועצות עם עורך דין פלילי במקרים כאלו היא קריטית ומכרעת מאוד, עורך דין טוב שמכיר את החוקים, יודע כיצד לפעול בבית המשפט יצליח להפחית כל עונש.

משרדינו עומד לרשותכם בכל אחד מהמקרים וישמח לייעץ.

זמין 24/7