בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בשלבי חקירה

בזמן בו אדם נמצא בחקירה במשטרה, יש לא מעט דברים שיכולים להשפיע עליה ולקבוע האם היא תסתיים, או שמא יומלץ על הגשת כתב אישום והעמדה לדין כלפי אותו חשוד.

בדיקת פוליגרף בשלבי החקירה היא בעלת משקל כבד, היא יכולה לקבוע ולשנות את גישת החקירה ואפילו לעצור אותה ולהוביל לסגירת התיק.

יתרונות של בדיקת פוליגרף בשלבי החקירה

בחינת האמינות של הנחקר

בדיקת פוליגרף היא אחד הכלים בהם נוטים להשתמש כחלק מתהליך חקירה במשטרה, זאת בכדי לבחון את האמינות של הנחקר.

אם כי בזכות האמינות והיעילות שיש בבדיקת פוליגרף, הרבה מאוד גופים פונים אל חברות המבצעות את בדיקות אלו גם בשוק האזרחי, בתפקידים בכירים הדורשים שמירה על סודיות גבוה, במקומות בהם חשובה הדיסקרטיות ועוד.
אך אחד הדברים שקובע יותר מהכל את מהימנות הפוליגרף המבוצע, הוא המכון שבו נבדקים, לאיכות מכון הפוליגרף, והבודקים הנמצאים בו חשיבות רבה במהימנות הבדיקה.

היכולת לשנות את הליך החקירה

באם הבאתם בדיקת פוליגרף, המאמת את הדברים אליהם אתם מתכחשים או אל מולם אתם מתעמתים, הצגת בדיקת פוליגרף בזמן חקירה היא הדבר שיכול לשנות את הגישה של החוקר, חשוב לדעת כי בזמן חקירה אתם חייבים להיות אלו ששולטים בחדר, ברגע שנתתם לחוקר לשלוט בכל הנעשה אתם עלולים למצוא את עצמכם בבעיה מורכבת.
לכן חשוב לפני חקירת משטרה, להתייעץ עם עורך דין פלילי שיכין אתכם לכל מהלך, בזכות הכנה נכונה תוכלו לשנות את אופי הדברים.

אמצעי קביל בבית משפט

למרות כי בדיקת פוליגרף היא לא תמיד האמצעי היחיד בו משתמשת החקירה, יש מקרים בהם אכן ירצו החוקרים להפעיל פוליגרף.
באם מדובר על מקרה בו לא קיימות ראיות, הראיות היחידות אותם מצאו החוקרים הם עדויות של אנשים נוספים שהיו במקום, מתקבלות עדויות סותרות, ירצו החוקרים לבצע בדיקת פוליגרף לעדים, בדיקת הפוליגרף לעדים היא דבר מכריע, גם אם זומנתם לתת עדות בחקירת משטרה חושב להבין את המשמעות של דבר אותו אתם הולכים להגיד, עדות שקרית בחקירה יכולה לא פעם להיחשב בתור “שיבוש מהלך חקירה” ולהוביל לפתיחת תיק פלילי נגדכם.

סוגי מבחני אמינות – וההבדלים בניהם

אם כי בדיקת פוליגרף היא לא האמצעי היחיד שבו משתמשים בחקירת משטרה, החוקרים מפעילים עוד המון שיטות להגעה לאמת, לרבות איסוף עדויות רבות, שימוש באמצעים פסיכולוגיים, השגת שיחות טלפון לרבות הקלטות של מכשירים ניידים, ישנם מקרים הנוגעים לביטחון המדינה בהם המדינה מאשרת מעקב מלא, מיקומו של אדם, האזנה לשיחות ועד לחדירה מוחלטת לפרטיות, הכל במטרה למנוע פשעים או פיגועים קשים.

לאחר הבדיקה, ניתן לעמת את החשוד אל מול תוצאות בדיקת הפוליגרף, זאת בשילוב של טכניקות פסיכולוגיות אותם מפעיל חוקר המשטרה.

יש להבין, לא תמיד בדיקת פוליגרף יכולה להיות לטובתכם בזמן החקירה, לכן באם אתם נמציאם בשלבי חקריה, או זומנתם לתת עדות והתבקשתם לבצע בדיקת פוליגרף, יש לבחון את הדברים ולהתייעץ עם עו”ד פלילי שיבחן היטב את הנושא ויוודא האם אותה בדיקה עלולה להיות גם מסוכנת עבורכם, או שמא בדיקה זאת היא הפתרון המהיר לסגירת התיק.

בדיקת פוליגרף מידע מקצועי

בדיקת פוליגרף מידע מקצועי שחשוב להכיר על בדיקת פוליגרף בשלבי החקירה.

באמצעות בדיקת פוליגרף, רשויות אכיפת החוק יכולות להבחין בין אנשים שדוברים אמת לאנשים מתעתעים. ניתן להפיק ראיות רלוונטיות לבדיקה זו משני מקורות עיקריים.

כחלק מביצוע חקירת משטרה ניתן להשתמש בבדיקות פוליגרף, המשטרה עושה ביצוע בשיטות אלו בעיקר ללמוד על האופי של עדים בחקירות מתקדמות.

ראשית, הידע המדעי הבסיסי סביב תהליכים הנמדדים על ידי הפוליגרף לצד גורמים המשפיעים על אותם תהליכים. שנית, המחקר היישומי המעריך את הדיוק או את תקפותן של בדיקות הפוליגרף במסגרות ספציפיות.

סקירה כללית על בדיקת פוליגרף

באמצעות מכונת הפוליגרף, תגובות הגוף לשאלות הבודק נרשמות כדי לוודא התנהגות מטעה מסוימת. בבדיקה זו ניתן למדוד את הנתונים הפסיכולוגיים ממערכות גוף אנושיות שונות, כולל בלוטות הזיעה, הלב וכלי הדם ומערכות הנשימה.

מכאן כי שיטת הבדיקה של הפוליגרף עובדת על פי נתונים של תגובות הגוף, באופן טבעי אדם אשר נמצא תחת בדיקת פוליגרף הוא במתח רב, גם שיקולים אלו נלקחים בחשבון, לכן נוצרת בדיקה של שאלות מטעות שאלו יעזרו לאחר מכן להבין מתי האדם דובר אמת ומתי הוא מתעתע בחוקר.

לא פעם עורך דין פלילי מקצועי יכול גם להנחות אתכם כיצד יש להתנהג בבדיקת פוליגרף ולעבור אותה בצורה יעילה.

שימו לב שקול לא נכלל בבדיקה. כלומר, גם אם תשנו את הטונציה של הדברים שנאמרים, אין זה אומר שיש לכך השפעה על בדיקת הפוליגרף. ישנן בחינות אחרות המיועדות לבדיקת הקול לצורך הטעיה.

אך בביצוע חקירה במשטרה חשוב מאוד לשים לב גם לטונציה ולכל מילה שנאמרת.

בדיקת פוליגרף מתייחסת לשיטת רישום פעילויות פיזיולוגיות שונות. לאונרד קילר סלל את הדרך לשימוש בבדיקות פוליגרף מודרניות במגזר המשפטי על ידי השקעה במכונה המיועדת לבדיקה כזו.

בדיקת פוליגרף נעשית בעיקר למטרות עסק פרטיות, שיפוטיות ואכיפת החוק. על פי חוק הגנת פוליגרף לעובדים (EPPA) משנת 1988, מגזר עסקי פרטי מוגבל לשימוש בפוליגרף.

הגנות פרטיות

עם ה- EPPA, נקבעו הנחיות בחינה שעליהן לפעול מעסיקים מסחריים פרטיים. על פי החוזה הממשלתי, ישנם כמה יוצאים מן הכלל לתפקידים הקשורים לביטחון המדינה.

מעסיקים בדרך כלל דורשים מהמועמד לבצע בדיקת פוליגרף לפני העבודה. עם זאת, יש לעמוד בקריטריונים ספציפיים גם אם המעסיק מבקש לבצע את אותה בדיקה. חוץ מזה, מעסיקים אינם יכולים לפטר את עובדיהם שסירבו להיבחן.

מרבית המדינות עומדות על כך שהבוחנים זכאים לרישיון לערוך בחינה ליתר ביטחון. כל מדינה מגיעה עם תקנות אחרות לבדיקת פוליגרף פרט ל- EPPA.

בדקית פוליגרף שונה מאוד בהתנהלות בחדר החקירות לבין בדיקת פוליגרף במקומות עבודה.

לדוגמא, בישראל, מעסיקים לא יאפשרו, להציע בקשות ביודעין, או לדרוש מעובד פוטנציאלי או קיים להגיש בדיקת מערך לחץ פסיכולוגי. חוץ מזה, מעסיקים לא צריכים להשתמש או לנהל את תוצאות הבדיקה כחלק מהליך עבודה שגרתי.

כחלק מתכנית הטיפול בסוגים של עבירות מין, השתתפות בבדיקת פוליגרף שנתית אחת לפחות יכולה להפחית את מנגנוני ההכחשה של אדם הביצע עבירות קשות. בדיקה זו תבוצע על ידי בוחן מיומן שיוכל לבצע מעקב מדויק אחר עברייני מין. אין להשתמש בתוצאות בדיקת הפוליגרף כראיה בשימוע להוכחה שהתרחשה הפרת פיקוח מסוימת.

עברייני מין לאחר העונש שמוטל עליהם, תנאי השחרור כוללים גם מעקב ותוכנית שיקום. בזכות תוכנית שיקום ומעקב צמוד, יכולים רבים לחזור לחיים נורמטיבים.

בדיקת פוליגרף מדדה תגובות שונות בגוף, ויש אנשים שמנסים לשנות את התגובות שלהם. הם יכולים לערער את הבדיקה באמצעות נוגד הזעה למניעת הזעה, נטילת הרגעה להפחתת חרדה או נשיכת חלקים מסוימים בפה להפגנת תגובות פיזיולוגיות מתמדות.

כן, עד כמה שזה נשמע לרבים קלישאתי, לעיסת מסטיק בזמן בדיקת פוליגרף יכולה לשנות מאוד את התוצאות, לכן, היא גם אסורה בחלק מהבדיקות, נטילה של תרופות הרגעה לפני הבדיקה גם היא יכולה לשנות בצורה מאוד משמעותית את תוצאות הבדיקה שנעשית.

זמין 24/7