איסוף ראיות בחקירת משטרה

איסוף ראיות בחקירת משטרה

שוטרים אוספים ראיות, או פיסות מידע שיכולות לשמש ראיה אפשרית. ישנם סוגים רבים של ראיות, אך הסוגים הנפוצים ביותר הם הצהרות עדים, טביעות אצבע, דגימות DNA ומה שמכונה "רמזים". רמזים יכולים להיות כל דבר, החל מטביעת רגל ועד לבדל סיגריה. כל הפריטים הללו יכולים לעזור למשטרה לגלות מי ביצע את הפשע ולעזור להרשיע אותם בפשעיהם.

ישנם תפקידים רבים ושונים במשטרה, אך אחד החשובים ביותר הוא איסוף ראיות לזירת פשע. העבודה דורשת דיוק ודיוק כי אם הם לא יאספו מספיק או יחמיצו ראיה חיונית אז הם עלולים לאבד הרשעה.

חוקרי המשטרה צריכים לאסוף ראיות כדי להתקדם בחקירה. הם צריכים להיות מסוגלים להסתמך על הראיות האלה בבית המשפט, וזה גם עוזר להבנה הראשונית שלהם מה קרה. איסוף ראיות אינו תמיד קל, ולעתים יכול להיות קשה לשוטרים למצוא את הדרך הטובה ביותר לאיסוף המידע שלהם.

איסוף ראיות אינו תמיד קל, אך ישנן מספר דרכים שבהן המשטרה יכולה לעשות זאת. אחת הדרכים שבהן הם יכולים לאסוף ראיות היא באמצעות הצהרות עדים, שהן דיווחים על מה שאנשים ראו או חוו בזירת הפשע. דרך נוספת תהיה איסוף חומרים מזירת פשע לבדיקה בהמשך. לאחר שהם אספו את כל המידע הרלוונטי, ייתכן שהגיע הזמן עבורם לחקור חשודים או עדים. נקודה אחת שכדאי לציין היא

חקירת משטרה מתנהלת לרוב בתגובה לפעילות פלילית. איסוף ראיות נעשה על מנת לפתור את הפשע ולהשיג הרשעה.

מטרת איסוף הראיות היא להשיג עובדות או מידע שיסייעו לרשויות לזהות, לאתר, לתפוס, להרשיע ולגזור עונשים של פושעים. זה יכול לשמש גם בתביעות אזרחיות כאשר צד אחד מאשים את האחר בעוולה.

ישנם שלושה שלבים שבוצעו באיסוף ראיות לחקירה משטרתית:

1. חוקרי זירת פשע

– לאסוף ראיות מזירת הפשע ולערוך ראיונות עם עדים לפשע

2. מדעני זיהוי פלילי

– לנתח ראיות מזירת הפשע וראיות פיזיות של חשודים

3. תובעים

– השתמשו בממצאים כדי להחליט אם יש מספיק ראיות להרשעה.

שלב 1: זהה את סוג הפשע.

שלב 2: איסוף ובחן את הראיות.

שלב 3: הערך את הראיות וקבע דרך פעולה.

הצעד הראשון הוא לזהות פשע שבוצע ואיזה סוג הוא. לאחר שהדבר ייקבע, המשטרה תאסוף ראיות כדי לברר מי ביצע את הפשע ותאסוף ככל יכולתה; כל דבר מתמונות ועד טביעות אצבע. התהליך לא מסתיים בכך שכן יש צורך בהערכה על מנת שהמשטרה תחליט אם יש לה מספיק מידע או אין, או אם היא זקוקה לעוד ראיות לפני הגעה למסקנה.

איסוף ראיות הוא אחד השלבים החשובים ביותר בחקירת משטרה.

הצעד הראשון הוא לזהות כל ראיה שקיימת בזירה. זה כולל טביעות רגליים, טביעות אצבעות, או אפילו עקבות של דם, שיער או רוק.

השלב השני באיסוף ראיות לחקירה משטרתית הוא עיבוד הראיות על מנת לנתח אותן טוב יותר. דוגמה אחת היא ניקוי אבק לטביעות אצבעות באבקת טביעות אצבע ואז צילום שלהן בעדשת תקריב.

לבסוף, לאחר עיבוד כל העדויות שנאספו במקום, יש לאחסן אותן במקום מתאים על מנת שניתן יהיה לעשות בהן שימוש חוזר בחקירות עתידיות.

נחקר חכם, יודע מהם כל השלבים של חקירת משטרה, עושה הכנה לכל אותם שלבים ומתייעץ עם עורך דין פלילי שילווה אותו בתהליך ויכין אותו לכל שלב בצורה המקצועית והטובה ביותר.

ישנן דרכים רבות בהן ניתן לאסוף ראיות במהלך חקירה. אלו כוללים:

– ניתוח טביעות אצבע ו-DNA

– השמעת הקלטות אודיו וצפייה בצילומי וידאו

– בדיקת עקבות לטביעות אצבעות ודם, וניתוח כתב יד

– איסוף עדויות והצהרות עדים.

שוטר אוסף ראיות בזירת פשע. הדבר נעשה כדי להשיג כל ראיה שעשויה לסייע בחקירה, מעצר והרשעתו של העבריין. ניתן לבצע איסוף ראיות גם כדי לבסס או להפריך תביעה בתיקים אזרחיים. איסוף הראיות מתבצע באמצעות טכניקות ספציפיות המיועדות לסוג הפשע הנחקר.

טכניקות אלו מחולקות בדרך כלל לשתי קטגוריות רחבות:

הוכחה מוחשית

– כולל טביעות אצבע, שערות, סיבים, אדמה, שאריות ירי וכן הלאה; אומרים שהן "קשות" אבל כמה ראיות פיזיות יכולות להיהרס או לאבד עם הזמן

טביעת רגל דיגיטלית

– כולל הודעות דואר אלקטרוני, הודעות טקסט בטלפונים ניידים וכן הלאה; אומרים שהן "רכות" אבל לפעמים עדיין יכולות להוביל להרשעות שבהן אין אחרת.

איסוף ראיות בחקירת משטרה הוא הליך מאוד קריטי, הוא זה שיקבע האם תהיה העמדה לדין, האם יוגש כתב אישום ואת המשך ההליך הפלילי כולו.

זמין 24/7